Az uniós tagállamok szakminiszterei megerősítették az Európai Tanács és az Európai Parlament korábban megkötött ideiglenes megállapodását, amely szerint Ukrajna továbbra is vámok és kvóták nélkül exportálhat az Európai Unióba.
A döntés értelmében Ukrajna 2025. június 5-ig kap mentességet az importvámok és a kvóták alól
– olvasható az Európai Unió Tanácsának honlapján. Az EU azt közölte, hogy ezzel a döntéssel megerősítik a közösség kiállását Ukrajna mellett az Oroszországgal szemben vívott háborúban. Az ukrán export támogatásával Kijev képes saját bevételt teremteni a nyugati segélyek mellé, amiből finanszírozhatja a harcot.
A kelet-közép-európai országok jogos felvetéseire reagálva az uniós azt is közölte, hogy
megerősíti az érzékeny mezőgazdasági termékek védelmét a hatályos autonóm kereskedelmi intézkedésekben már szereplő biztosítékok megerősítésével, amely magában foglalja az egy vagy több tagállam piacára gyakorolt esetleges kedvezőtlen hatások figyelembevételét.
A közleményben az is szerepel, hogy
egyes érzékeny termékek, például baromfi, tojás, cukor, zab, kukorica, dara és méz esetében új automatikus biztosítékot is bevezet az EU.
Többek között Magyarország is felszólalt az ukrán termékek korlátozás nélküli behozatala miatt, mivel az olcsó termékek megkárosítják a magyar gazdákat. Kezdetben Magyarország, Románia, Szlovákia, Lengyelország és Bulgária állt ki az ukrán mezőgazdasági termékek korlátozás nélküli behozatala ellen. Azóta ez a kérdés lett az Európa-szerte kirobbanó gazdatüntetések egyik fő témája.
Most is voltak olyanok, akik a magyar gazdáknak kiemelt fontosságú termékek védelme ellen szavaztak az unióbanSzégyenletes, hogy a magyar baloldal egyes képviselői, így Cseh Katalin és Donáth Anna a magyar gazdák érdekeivel szemben, Magyarország számára kiemelt fontosságú termékek védelme ellen szavazott – közölte Győri Enikő fideszes EP-képviselő az uniós szavazás után. |
A 2024. június 6-tól életbe lépő új rendelet, amely fenntartja a vámok és kvóták felfüggesztését az ukrán termékekkel szemben, két fontosabb védőintézkedést tartalmaz az európai gazdaság védelmében.
Az automatikus védelemnek az eddigi 21 nap helyett 14 nap után kell életbe lépnie, ha a feltételek fennállnak.
Az Európai Tanács, az Európai Parlament és az uniós miniszterek által elfogadott rendeletnek még át kell mennie az Európai Bizottságon. A parlament várhatóan ma terjeszti a tervezetet a bizottság elé. Ha Ursula von der Leyen testülete is aláírja, akkor a kihirdetést követően a jogszabály jogi erőre emelkedik.
A hatálybalépés 2024. június 6. lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.