Fél évvel az amerikai választások előtt Donald Trump a legesélyesebb jelölt a legtöbb felmérés szerint, a republikánus politikus visszatérése a Fehér Házba pedig számos elemzőt megborzongat – írta egy szakértővel folytatott interjú alapján az Adevarul című román lap. Az aggodalmak közül a cikkben megemlítik például azt, hogy Donald Trump győzelme esetén az Egyesült Államokat kiléptethetné a NATO-ból, netán hiteltelenné tenné a szövetséget.
Olyan félelmek is napvilágot láttak, hogy a volt amerikai elnök magára hagyná Kelet-Európát, amely így újra orosz befolyás alá kerülne, akárcsak a Szovjetunió idején. Donald Trump amerikai riválisai, a demokraták azt a látszatot keltik, hogy a republikánus jelölt minden sikere katasztrófa lesz a szabad világ számára és győzelem Oroszországnak – összegezték. Szerintük ezek a megközelítések pszichózist idéznek elő az amerikaiak és az európaiak körében.
Felhívták a figyelmet arra, hogy vannak józanabb álláspontok is, ezek szerint
Washington valószínűleg ugyanazt a külpolitikát fogja követni, mint minden alkalommal, még akkor is, ha a hatalom a demokratáktól visszakerül a republikánusokhoz.
A román–amerikai kapcsolatok Donald Trump idejében problémamentesek voltak – nyilatkozta a lapnak George Vișan, a Román Diplomáciai Intézet kutatója, a Jamestown Alapítvány tagja. Hozzátette: a volt amerikai elnök pontosan úgy üdvözölte Klaus Iohannis elnököt a Fehér Házban, mint idén Joe Biden jelenlegi elnök.
„Nem hinném, hogy amennyiben Trump nyerné újra a választásokat romolnának a kétoldalú kapcsolatok.”
A szakértő arra is kitért, hogy a volt elnök és a pártja annak idején hozzáférést biztosítottak Romániának a legújabb amerikai haditechnikához, olyan fontos fegyverekhez, amelyek később bizonyítottak. Ukrajnában például a HIMARS és a Patriot rendszerek hasznossága felbecsülhetetlen – hangsúlyozta.
Felhívta a figyelmet arra, hogy miközben sokan Donald Trumpot oroszpártisággal vádolták, ezzel szemben a minap Andrzej Duda lengyel elnökkel folytatott találkozója után sokakat meglepett az exelnök.
Egy nyilatkozatában felszólította az európaiakat, hogy támogassák Kijevet sokkal határozottabban.
A jelenlegi és a volt amerikai elnök közötti csatának mély gyökerei vannak a múltban, mindketten kemény vádakat fogalmaztak meg egymással szemben, legtöbbször alaptalanul, és még a bíróságon sem bizonyíthatóan – jegyezte meg a cikk szerzője. Szerinte mióta Oroszország megtámadta Ukrajnát, és „puskapor szaga jön a Közel-Keletről” az amerikai társadalom megosztottabb, mint valaha. Ami pedig a november 5-ei amerikai választásokat illeti „lehetetlen megjósolni, hogy mi lesz”.
A republikánus jelöltet démonizáló véleményeket Magyarországon is lehet találni, a magyar kormány és Donald Trump kapcsolata ugyanakkor több mint felhőtlen: a legutóbbi CPAC Hungary konferencia alkalmából a volt elnök üzenetet fogalmazott meg a magyar miniszterelnök számára.
Elnökként büszkén dolgoztam együtt Orbán miniszterelnökkel – aki nem mellesleg egy nagyszerű ember – a két nemzet értékeinek és érdekeinek előmozdításán
– így fogalmazott. Szerinte ők ketten leszámoltak az illegális bevándorlással, megvédték a határokat, munkahelyeket teremtettek, megvédték az országaik hagyományát és a zsidó-keresztény értékrendet.
A kormányfő sem volt fukar a szavakkal, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara gazdasági évnyitóján azt mondta, hogy az egyetlen esélyünk a békére, ha Donald Trump visszatér.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.