BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Hands,Of,A,Woman,With,White,And,Brown,Eggs,In

Fehér tojás kontra barna: íme a válasz, miért drágább az egyik

Miért drágább a barna tojás, mint a fehér? A válasz nem a tojásban keresendő, egyik színű sem egészségesebb, természetesebb vagy puccosabb a másiknál. Egyszerűen arról van szó, hogy a barna tojást tojó tyúkokat nehezebb nevelni és drágább etetni.

Vannak olyan országok, például az Egyesült Államok, ahol a barna tojás drágább, mint a fehér, és a vásárlók értetlenül állnak a boltok polcai előtt, mert nem értik, hogy mi ennek az oka.

Hands,Of,A,Woman,With,White,And,Brown,Eggs,In
Tápértékben nincs különbség a barna és a fehér tojás között / Fotó: Shutterstock

A válasz nem a tojásban keresendő, egyik színű sem egészségesebb, természetesebb vagy puccosabb a másiknál. Egyszerűen arról van szó, hogy a barna tojást tojó tyúkokat nehezebb nevelni és drágább etetni.

Alapvetően nincs különbség a tápértéket illetően a barna és a fehér tojás között. A tyúkok fajtája a lényeg

– nyilatkozta a CNN hírtelevíziónak Daniel Brey, aki immár negyedik generációs tojástermelő a New York állambeli Jeffersonville-ben. A családi farm naponta több mint 200 ezer fehér tojást állít elő.

A táptól függ a tojás íze

A tojás íze és előállításának költsége attól függ, hogy mivel és milyen mennyiségű táppal etetik a tyúkokat. A barna tojást tojó tyúkok pedig általában többet esznek.

A tojások természetesen nem csak barnák vagy fehérek, a tyúk fajtájától függően lehetnek mindenféle színűek, akár kékek és zöldek is, magyarázta a hírtelevíziónak Joan Frank dietetikus. Ő is azt emelte ki azonban, hogy 

nem függ a színtől, mennyire tápláló a tojás.

„A fogyasztók azonban valami okból azt hiszik, hogy a barna tojás egészségesebb, de ez nem így van” – tette hozzá.

Chicken,,Farming,And,Agriculture,On,Grass,,Field,Or,Outdoor,For
Többet esznek, ezért drágábban tarthatók a barna tojást tojó tyúkok / Fotó: Shutterstock

A szintén New York államban található Norwichban működő Sova Farms organikus barna tojást, csirke-, sertés- és bárányhúst termel. A farm nyolc dollárért (2900 forintért) árulja a nagy méretű barna tojás tucatját, de az organikus, szabad tartású tyúktól származó barna tojás bolti ára elérheti a tíz dollárt (3600 forintot) is. A hagyományos barna tojás ennél olcsóbb, 4,5–6 dollárba kerül. (Egy dollár 361,5 forint.)

A fehér fele annyiba kerül

Egy tucat fehér tojás ára ehhez képest 2,5 dollár körül járt május elején – egy éve még csak 1,5 dollár volt.

Bár az amerikai fogyasztókat egyre jobban aggasztja a tartós infláció, az ár kevésbé számít, ha tojásról van szó. Phil Lempert, a SuperMarket.Guru.com elemzője és szerkesztője megbecsülte, mennyivel hajlandók többet költeni a barna tojásra.

Ha egymás mellett van a polcon a barna és a fehér tojás, akkor átlagosan 10-20 százalékkal hajlandók többet fizetni az előbbiért, függetlenül attól, hogy szabad tartású vagy organikus-e

– vonta le a következtetést.

A kereslet határozza meg az árakat

A tojás ára – bármilyen színű legyen is – jelentősen mozog a kereslet függvényében. „Vannak rövid távú szezonális események, mint például a húsvét. Ősszel szintén megnő a kereslet a tojások iránt az ünnepekhez kapcsolódó tevékenységek, például a sütés miatt” – mondta David Anderson, a Texas A&M University agrárgazdasági professzora.

Hands,Of,Woman,With,Packing,Eggs,In,Supermarket
Az amerikai fogyasztók hajlandók többet fizetni a barna tojásért / Fotó: Shutterstock

A tojások árát más tényezők is befolyásolják, például a takarmányok ára.

„A takarmányköltségek csökkennek, ami segíti a tojástermelőket. Tavaly rekordtermés volt az Egyesült Államokban, így most sokkal alacsonyabb a kukorica és a szójaliszt ára” – magyarázta.

Másrészt viszont a madárinfluenza miatt a tojás ára a tavalyihoz képest magas maradhat, ha a termelők nem tudják kielégíteni a keresletet, mert betegség miatt el kell pusztítaniuk a csirkeállomány egy részét.

Április végéig majdnem kilencmillió fertőzött állatot találtak Michiganben, Minnesotában, Új-Mexikóban és Texasban a CBS News tudósítása szerint. A portál emlékeztetett, hogy 2014-2015-ben több mint ötvenmillió tyúkot és pulykát kellett elpusztítani az országban, a járvány becslések szerint 3,3 milliárd dolláros gazdasági kárt okozott.

Most a madárinfluenza magas patogenitású törzse (HPAI) pusztít, amely az országban 2022-ben Michiganben jelent meg. A törzs miatt az ország legnagyobb friss tojástermelője, a Cal-Maine Foods 1,6 millió tyúkot vágott le, miután texasi üzemében megbetegedéseket találtak. 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.