Emmanuel Macron nyitott lenne arra, hogy egy nagy francia bankot átvegyen az Európai Unió egyik rivális intézménye annak érdekében, hogy ösztönözze a mélyebb pénzügyi integrációt. A francia elnök ezt kritikus fontosságúnak tartja a blokk jövőbeli jóléte szempontjából. „Az európai bánásmód azt jelenti, hogy európaiként konszolidációra van szükség” – mondta Macron a Bloomberg főszerkesztőjének, John Micklethwaitnak adott interjújában.
„Most ki kell nyitnunk ezt a dobozt, és egy egységes piaci megközelítést kell megvalósítanunk, amely sokkal hatékonyabb” – mondta a francia elnök. Az orosz–ukrán háború árnyékában Macron próbálja meggyőzni EU-s partnereit saját elképzeléséről, hogy hogyan lehetne az uniót egységesebb és erősebb gazdasági erővé formálni.
Egyértelműen áthidaltuk a szakadékot másokkal szemben, és most Európa éllovasai vagyunk
– nyilatkozta Macron, miután bejelentették a Microsoft franciaországi terjeszkedési tervét. Macron szerint teljesen újra kell gondolni a gazdasági modellt, a bukás pedig hosszú távú gazdasági hanyatlást eredményezne Európának.
Macron tervének középpontjában az áll, hogy szabadítsák fel Európa elfojtott pénzügyi erejét a gazdasági fellendítésre, az innováció ösztönzésére és a kontinens haderejének felerősítésére „az orosz agresszió fenyegetésével” szemben.
Franciaország ad otthont az euróövezet több nagy bankjának, köztük a BNP Paribas SA-nak, melynek 2,7 ezermilliárd eurós mérlege elegendő ahhoz, hogy több ország GDP-jével vetekedjen.
Macron szerint az, hogy a BNP képtelen határokon átnyúló egyesülésekre, számos problémát vet fel.
A probléma egyik forrása, hogy a pénzügyi válság idején egyes kormányoknak közbe kellett avatkozniuk és meg kellett menteniük hazai bankjaikat, felfedve az európai piac töréseit. Továbbá fennáll az a probléma is, hogy a tagállamok nem szívesen látják, ahogy saját „bajnokaikat” felvásárolják a nagyobb riválisok, még akkor is, ha ez hozzásegít az európai gazdasági egységhez.
Ez egy teljesen új világ, és szükségünk van erre az új üzleti modellre
– mondta Macron. A francia elnök mandátuma elején lépéseket tett a költségvetési hiány EU-s keretek közé szorítása érdekében és olyan üzletbarát reformokat hajtott végre, melyek Németország 2000-es évek eleji erőfeszítéseit tükrözték. Mindez elősegítette Franciaország előretörését a ranglistán és hogy bekerüljön a nagy befektetési projektek vonzásába.
A hetedik alkalommal megrendezendő Válaszd Franciaországot című befektetési nap a tavalyinál is sikeresebb lesz, az előzetes várakozások szerint 15 milliárd euró (5,8 ezer milliárd forint) értékben jelentenek be ma beruházási terveket a külföldi társaságok. Az egy éve tartott befektetői show 13 milliárd eurós végeredménnyel, 26 projektbejelentéssel és 8 ezer új munkahely ígéretével zárult. A hétfői esemény egyben vizsgafeladat Emmanuel Macron kormányának is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.