BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Magyar részvényein kaszált, kétes befektetéseit eladja a világ legnagyobb olajalapja

Igyekszik megszabadulni a szerinte nem etikus vállalatok részvényeitől a norvég állami vagyonalap. A szuverén alap a norvég olaj- és gázszektorból származó bevételeket fekteti be, jelenleg több mint 8500 vállalatban van részesedése, közük hét magyar társaságban is.

Több kétes megítélésű befektetésétől is megválik a norvég állami vagyonalap. A világ legnagyobb szuverén alapja eladja a kínai Weichai Power vállalatban lévő részesedését, mivel az autóalkatrészeket gyártó cég Oroszországba exportált termékeit katonai berendezésekben használhatják fel. Az alap megszabadul az amerikai L3Harris Technolgies részvényeitől is, mivel a vállalkozás atomfegyverekhez fejleszt alkatrészeket. A döntés a norvég etikai tanács tavaly év végi ajánlásait követi.

Kényes megítélésű vállalatokból száll ki a norvég olajalap / Fotó: AFP

Az alap értékesíti a csalással és pénzmosással vádolt indiai milliárdos, Gautam Adani logisztikai és szállítási cégének papírjait is, mivel az Adani Ports & Special Economic Zone beszállt egy mianmari kikötői terminálba. Az instabil, polgárháború szélén lévő ázsiai országban 2021 februárjában a hadsereg erőszakkal vette át a hatalmat a választáson győztes Aung Szan Szú Kji pártjától.

A vállalat tavaly hivatalosan eladta a kikötői projektet, de a norvég etikai tanács szerint nem áll rendelkezésre információ a vevővel kapcsolatban, így előfordulhat, hogy Adani egy másik cége vette meg a terminált, ezért az alap a kiszállás mellett döntött. Az olajalap mindhárom érintett vállalat kevesebb mint egy százalékos tulajdonrészét birtokolta, a cégek nem reagáltak a Bloomberg megkeresésére.

A világ legnagyobb alapja

A szuverén alap a norvég olaj- és gázszektorból származó bevételeket fekteti be és 72 országban több mint 8500 vállalatban van részesedése, például az Apple és az Nvidia több mint egy százalékát birtokolja. Az alap vagyonát a norvég központi bank, a Norges Bank kezeli, befektetési stratégiáját a pénzügyminisztérium határozza meg, de a lényeges változtatásokhoz a parlament jóváhagyása is szükséges.

Az alap figyelmét Magyarország sem kerülte el, összesen hét magyar vállalatba fektetett be, például az OTP és Magyar Telekom 0,9 százalékát, valamint a Richter 1,65 százalékát szerezte meg. Az elmúlt hónapokban a pesti tőzsde többször is történelmi csúcsot döntött, így a magyar befektetések is búsásan megtérültek a nyereséges évről jelentő alapnak.

Jelenleg mintegy 17,7 ezermilliárd norvég koronát (több mint 587 ezermilliárd forint) érő eszközt kezel, ebben a részvények mellet ingatlanok és kötvények is megtalálhatóak, de a megújuló energiába is befektet. Tavaly azzal került a hírekbe, hogy bezárja egyetlen Kínában található, sanghaji irodáját. Ez viszont nem érintette az olajalap stratégiáját és a Kínában lévő befektetéseit.

Az orosz vagyonalap és a kínai cégek finanszírozzák az orosz Távol-Kelet fejlesztését

Az orosz állami vagyonalap a norvég és a szaúdi alaphoz hasonlóan az olaj- és gázszektorból származó bevételeket fekteti be, az elmúlt években pedig a kínai partnerekkel közösen az orosz távol-keleti infrastruktúra fejlesztését finanszírozza. Ezúttal egy átrakodására szolgáló tengeri terminálba ruház be a Haiwei kínai céggel közösen: a létesítmény a vasúton szállított gázt fogadja.

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.