A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) változatlanul a globális olajkereslet erős növekedésére számít idén és jövőre is. Kedden kiadott havi jelentése szerint az igények 2024-ben napi 2,25, 2025-ben pedig 1,85 millió hordóval emelkednek – mindkét előrejelzés változatlan az áprilisihoz képest.
A szervezetet és szövetségeseit, köztük Oroszországot tömörítő OPEC+ június 1-jén ül össze, hogy döntsön arról, fenntartják-e a második fél évben is a kitermelés önként vállalt visszafogását – emlékeztetett a hírrel kapcsolatban a Reuters. Ezeket 2022 végén kezdték bevezetni, hogy támogassák a piacot és az árakat.
A napi 2,2 millió hordós csökkentésről hozott döntés június végével lejár, ha nem hosszabbítják meg az érvényességét,
ami egyes források szerint elképzelhető.
Jelenleg a szokásosnál is jobban megosztottak az elemzők a várható globális olajkeresletet illetően, részben azért, mert a világ nem egyforma ütemben áll át a tisztább üzemanyagokra.
Az OPEC derűlátóan ítéli meg a kilátásokat. „Bizonyos lefelé mutató kockázatok ellenére az év eleje óta megfigyelhető folyamatos lendület tovább javuló potenciált jelenthet a világgazdasági növekedés számára 2024-ben és azon túl” – olvasható a szervezet jelentésében.
A Nemzetközi Energiaügynökség arra számít, hogy az olaj iránti kereslet 2030-ban éri el a csúcsát, és csupán napi 1,2 millió hordós növekedést prognosztizál. Az OPEC ellenben úgy hiszi, hogy a fogyasztás tovább nő a következő két évtizedben is, és az előrejelzésében nem szerepel olyan időpont, amikor elérnék a csúcsot.
Az OPEC azt is bejelentette, hogy ezentúl nem publikálja a kartell olajára vonatkozó keresletet, a piac erejét jelző és emiatt az elemzők által mindig kiemelten várt adatokat. Ehelyett a szélesebb kört felölelő OPEC+ kitermelésével kapcsolatos adatokra összpontosítanak.
Az OPEC szerint ez a lépés „szolidaritást és egységet fejez ki” a szélesebb szövetségben, valamint kiküszöböli a „potenciális félreértéseket”.
Az OPEC+ 2016 óta működik együtt, tagja a nagy olajtermelők közül Oroszország mellett Mexikó, Kazahsztán és Omán is.
Az előrejelzés szerint az OPEC+ tagállamaiban termelt olaj iránti kereslet az idén napi 43,2 millió hordó, míg a teljes globális kereslet napi 104,5 millió hordó lehet. A csoport azonban áprilisban csak naponta 41,02 millió hordót, ezen belül az OPEC tagjai 26,58 millió hordónyit hoztak felszínre, vagyis kevesebbet az igényeltnél.
A világ legnagyobb olajtermelője, az Egyesült Államok várhatóan napi 13,19 millió hordó olajat szivattyúz ki a földből, a kitermelést napi 260 millió hordóval emelte meg. Az előrejelzések szerint a kitermelés jövőre rekordot jelentő 13,65 millió hordó lesz naponta. A fogyasztás viszont várhatóan eléri a napi 20,4 millió hordót az idén és a 20,6 milliót jövőre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.