Miután Franciaország folyamatosan megszegi a blokk adósságszabályait, Brüsszel pénzbírság kiszabását tervezi az előrehozott választásokra készülő országban. A blokk a GDP 3 százalékában határozza meg a költségvetési hiány maximális szintjét, ez Franciaországban tavaly 5,5 százalék volt, míg az államadósság szintje a maximális, GDP-arányos 60 százalék helyett 111 százalékot tett ki.
Az eladósodottság szintje korlátozza a következő kormány költségvetési mozgásterét is. Valószínűleg nem jöhet szóba adócsökkentés, és a nyugdíjreformot is el kell napolni.
A piacokkal is meg kell majd küzdenie a Nemzeti Tömörülésnek
– mondta a Bloombergnek Famke Krumbmüller, az EY EMEIA geostratégiai vezetője. A lap egyik forrása szerint Brüsszel nemcsak Franciaországot szankcionálja majd, hanem Olaszország is hasonló lépésekkel nézhet szembe. Spanyolország, úgy tűnik, egyelőre megússza.
Minderre akkor kerül sor, amikor a radikális jobboldal a szavazatok csaknem harmadát szerezheti meg a közelgő előrehozott választáson – legalábbis a felmérések szerint.
A második az Új Népfront lehet 26 százalékkal, Macron centrista pártja a harmadik helyre szorulhat vissza. A Macron melletti két nagy tömörülés Brüsszellel szemben konfrontatív politikát folytat.
Elemzők szerint egy sok témát érintő, hosszas vita az egész eurózónát gyengítheti, noha a blokk megerősítette válságkezelési eszköztárát: az európai stabilitási mechanizmus mentőalapja és az Európai Központi Bank kialakította azokat a feltételeket, amelyek mellett korlátlanul vásárolhatja a kötvényeket, megnyugtatva a piacokat.
A Marine Le Pen vezette Nemzeti Tömörülés még nem ismertette pontos programját. A radikális jobboldal vezére egykor azért kampányolt, hogy Franciaországot kivezesse az eurózónából, noha azóta finomodtak a nézetei. Annyit lehet tudni, hogy a párt vezetője,
Jordan Bardella a hiányt tovább növelő intézkedésekről beszélt, ám a költségvetés bevételi oldalára vonatkozó elképzeléseit még nem osztotta meg.
Ha hatalomra kerül, a pártnak bizonyára tompítania kell a retorikáján, és nem lenne szabad azonnal nekimennie Brüsszelnek, ugyanúgy, ahogyan Giorgia Meloni olasz miniszterelnöknek sem – mondta Krubmüller. A mostani kormány szerint az ország adóssága jövőre a GDP 113 százaléka lesz, majd 2027-ben 112 százalékra csökken.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.