Marine Le Pen pártjának hatalomra kerülése és gazdasági programjának megvalósítása olyan adósságválságba dönti Franciaországot, mint két éve az Egyesült Királyságot Liz Truss brit kormányfő költségvetése – figyelmeztetett Bruno Le Maire pénzügyminiszter.
A radikális jobboldali pártvezető még korábban ígérte meg egyebek között az áfa és a nyugdíjkorhatár csökkentését, ami Le Maire szerint több százmilliárd eurós veszteséget okozna. „Lehetséges egy Liz Truss-féle forgatókönyv” – jelentette ki egy észak-franciaországi rendezvényen a volt brit kormányfő rövid, ám annál sikertelenebb hivatali idejére utalva, amely pénzügyi válsághoz, a brit államkötvények pánikszerű eladásához vezetett.
Azt még nem lehet pontosan tudni, hogy a Nemzeti Tömörülés milyen gazdasági programmal kampányol majd az előrehozott választáson, de a legfrissebb felmérések szerint az első fordulóban az európai parlamentihez hasonló sikert arathat,
megszerezheti a szavazatok 35 százalékát.
Emmanuel Macron pártja 18 százalékra számíthat, ha szövetséget kötnek egymással a baloldali pártok, és csak 16 százalékra, ha egyedül indul. A közös baloldali listára a franciák 25 százaléka szavazhat – derült ki az Ifop-Fiducial közvélemény-kutatásából, amelyet hétfőn és kedden végeztek 1089 ember megkérdezésével, és amelyet a Sud Radio internetes oldala ismertetett.
A francia részvények értéke folyamatosan esik, mióta Macron bejelentette a választások kiírását, az irányadó CAC 40 index a hét első két napján 2,7 százalékkal gyengült – emlékeztetett tudósításában a Bloomberg. A tízéves francia kötvények hozama 10 bázisponttal ugrott meg.
Francois Villeroy de Galhau, a Banque de France elnöke, az Európai Központi Bank kormányzótanácsának tagja is aggódik, mivel Párizsra egyébként is nagy nyomás nehezedik a hitelminősítők, a Nemzetközi Valutaalap és a hazai felügyeletek részéről is, hogy csökkentse a felduzzadt államháztartási hiányt, és hozza nyilvánosságra, milyen megszorításokat tervez az idén és jövőre.
Ezek a kiadáscsökkentések azonban most kétségessé váltak, ezért szólalt meg a jegybank elnöke.
Fontosnak tartom, hogy bármi is legyen a szavazás eredménye, Franciaország gyorsan tisztázza a gazdasági és különösen a költségvetési stratégiáját
– nyilatkozta a Radio Classique-nak.
Emlékeztetett, hogy a jegybank hét elején kiadott prognózisa szerint az infláció a jövő év elejétől 2 százalék alá csökken, és 2025-ben már 1,7 százalékos lehet, a növekedési kilátásokat azonban 1,5 százalékról 1,2 százalékra vágta vissza 2025-re, míg az ideit 0,8 százalékon hagyta.
„A jegybanknak nem dolga kommentálni a kormány politikáját, vagy spekulálni, de már a törvényhozás feloszlatásának bejelentése előtt is megmondtuk, hogy azt előrejelzéseinket nagy kockázatok fenyegetik” – idézte a Reuters Villeroy-t.
Ha a radikális jobb nyer a kétfordulós választáson, akkor várhatóan a mindössze 28 éves Jordan Bardella, a Nemzeti Tömörülés elnöke lesz az új kormányfő.
A Figaro Magazine megkérdezte Macrontól, mit fog tenni, ha Le Pen pártja nyer, és aztán lemondásra szólítja fel őt. „Nem a Nemzeti Tömörülés írja az alkotmányt, és határozza meg annak szellemét. Az intézmények szerepe világos, ahogyan az elnöké is, bármi legyen az eredmény. Ez számomra sérthetetlen” – felelte. Macron kijelentette, hogy a választások után kinevez egy miniszterelnököt, ahogyan azt az alkotmány előírja, de szerinte ez nem jelenti azt, hogy az irányítást az előretörő jobbra bízzák.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.