A német munkanélküliségi ráta májusában a hatodik egymást követő hónapban 5,9 százalékon maradt, ami közel hároméves csúcsot jelent és megfelel a piaci előrejelzéseknek. Az állástalanok száma az előző hónapban 25 ezerrel nőtt áprilishoz képest: Európa legnagyobb gazdaságában a 17. egymást követő hónapban emelkedett kisebb mértékben a munkanélküliség, ami gazdasági lassulásra utal.
Németország megsínylette az elmúlt két évet: tavaly az infláció, a magas energiaárak és a gyenge külföldi kereslet miatt recesszióba süllyedt az év egészében a gazdaság, a bruttó hazai termék (GDP) 0,3 százalékkal zsugorodott. Az idei adatok sem számítanak kedvezőnek: a német GDP az előző év azonos időszakához képest 0,2 százalékkal csökkent az első negyedévben.
Európa legnagyobb gazdasága már a második egymást követő negyedévben zsugorodott, vagyis az ország technikai recesszióba süllyedt. Ez a magas kamatlábak miatt megemelkedett hitelfelvételi költségekkel, valamint a visszafogott külső kereslettel magyarázható. Sovány vigasz, hogy negyedéves szinten 0,2 százalékos növekedést regisztrált a német statisztikai hivatal.
Az sem jelez javulást, hogy a kiskereskedelmi forgalom éves összevetésben 0,6 százalékkal, míg havi szinten 1,2 százalékkal esett vissza áprilisban. Az előbbi esetében 2022. május óta néhány hónap kivételével folyamatos volt a mutató visszaesése. Tavaly az év egészében a kiskereskedelmi forgalom 3,3 százalékkal fogyatkozott a 2022-es 0,7 százalékos apadás után.
Az viszont pozitív hírnek számít, hogy az infláció 2,2 százalékon stagnál. A német gyengélkedés Magyarország szempontjából is kedvezőtlen hír, ugyanis Németország az első számú kereskedelmi partnerünk, tehát a gyengélkedő német ipar a magyar gazdaságot is hátráltathatja. Ugyanakkor az elemzők szerint Közép-Európa képes ellensúlyozni a német gazdaság lassulását.
Az Egyesült Államok nem a kínai kihívástól tart, hanem attól, hogy a világgazdaság csúcsán ragadÚgy tűnik, az amerikai gazdaság a világ csúcsán ragadt: az Egyesült Államok termeli a globális GDP 26,3 százalékát, ami két évtizede a legmagasabb részarány. A dinamikus gazdasági növekedés, a magas költségvetési hiány és az erős dollár múltbeli válságokra emlékezteti az elemzőket. Annak idején Nixont és Reagant kisegítették az európai és japán szövetségesek, de Peking miért igazítaná árfolyam-politikáját a washingtoni igényekhez? |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.