Az ukrajnai orosz invázió következtében 175 millió tonna szén-dioxid kerülhet a légkörbe – derült ki a kijevi környezetvédelmi minisztérium és hazai, valamint külföldi klímavédelmi szervezetek közös jelentéséből. A mennyiségbe beleszámolták azt is, amelyet az újjáépítés során termelnek majd.
Az emisszió egy részét a közvetlen harci cselekmények adják.
Több milliárd liter üzemanyagot használtak fel a katonai járművek, csaknem egymillió hektárnyi mezőt és erdőt gyújtottak fel, több száz olaj- és gázipari létesítményt robbantottak fel, és hatalmas mennyiségű acélt és cementet használtak fel több száz kilométernyi frontvonal megerősítésére
– idézte a közleményt a Reuters.
A helyzet súlyosságát jól mutatja az összehasonlítás:
a 175 millió tonna 90 millió autó vagy Hollandia éves kibocsátásának felel meg.
A háborúban több tízezer ember vesztette életét, milliók kényszerültek elhagyni az otthonukat, és súlyos károk érték a környezetet. A kutatók ez utóbbit is számszerűsítették, szerintük a kár meghaladja a 32 milliárd dollárt. (Egy dollár 367 forint.)
A jelentés szerint a háborús károsanyag-kibocsátást nagyjából egyenlő részben okozta a katonai tevékenység, a sérült infrastruktúra újjáépítéséhez szükséges acél és beton gyártása, valamint számos különböző tényező, köztük a tüzek és az emberek helyváltoztatása.
A háború különböző szakaszaiban azonban különböző mértékben járultak hozzá a kibocsátáshoz.
Az első hónapokban a polgári infrastruktúra nagymértékű pusztulása okozta a legtöbb kibocsátást, most inkább a harci cselekmények, a tüzek és az energetikai infrastruktúrában okozott károk együttesen.
A katonai tevékenység következtében 51,6 millió tonnának megfelelő szén-dioxid került a levegőbe, ebből 35,2 millió tonna az orosz, 9,4 millió tonna pedig az ukrán hadsereg üzemanyag-fogyasztás miatt.
Ez nem meglepő, mivel a hadseregek a világ legnagyobb üzemanyag-fogyasztói, amelyek a teljes globális üvegházhatású gázemisszió 5,5 százalékáért felelősek egy 2022-es becslés szerint.
A harci cselekmények miatt nyilvánvalóan gyakoribbá válnak a tüzek is, a jelentés szerint egymillió hektár égett le, ezzel 23 millió tonna szén-dioxid jutott a levegőbe.
További károkat okozott a légtér lezárása, illetve bizonyos légitársaságok korlátozása is Ukrajna és Oroszország összesen 18 millió négyzetkilométernyi területe felett. Emiatt meghosszabbodott az utazási idő Európa és Ázsia között, ami több mint 24 millió tonnával növelte a szén-dioxid-kibocsátást.
A jelentés becslései nagyjából megegyeznek a korábbiakkal, tavaly decemberben a Lennard de Klerk holland tudós vezette kutatócsoport úgy kalkulált, hogy 150 millió tonna szén-dioxid kerülhetett a légkörbe kizárólag az orosz–ukrán háború miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.