Róma olyan jogszabály bevezetését tervezi, amely lehetővé teszi a kis moduláris atomreaktorokba történő beruházásokat. A tervek szerint ezeket tíz éven belül üzembe helyeznék; az atomenergia Olaszországban is reneszánszát éli – árulta el Gilberto Pichetto Fratin olasz környezetvédelmi és energiabiztonsági miniszter a Financial Timesnak adott interjújában.
A tárcavezető kijelentette, hogy 2050-re az olasz energiamix 11 százalékát a nukleáris energiának kell adnia. A politikus hangsúlyozta, hogy a megújuló energiaforrások nem működnek stabilan, ezért nélkülözhetetlen az atomenergia. Olaszország az 1960-as és 70-es években négy atomerőművet épített, azonban a csernobili katasztrófa után az állampolgárok többsége egy népszavazáson a technológia ellen voksolt.
Róma úgy döntött, hogy bezárja az összes létesítményt, az utolsót 1990-ben állították le. Silvio Berlusconi akkori miniszterelnök igyekezett újraindítani az olasz atomprogramot, ám a 2011-es népszavazáson a választók több mint 90 százaléka elutasította Berlusconi tervét. Pichetto Fratin ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy
a fiatalabb választók már nem félnek az atomenergiától.
A miniszter szerint Rómát az is aggasztja, hogy a napelemeket főleg Kínában gyártják, miközben a napelemparkoknak túl nagy a területigényük, maguk a napelemek pedig elcsúfítják az olasz tájat. Pichetto Fratin hangsúlyozta, hogy a moduláris atomreaktorok ezzel szemben kisebb területen termelnek jóval több energiát, stabilabb működés mellett.
A csernobili atomkatasztrófa és a fukusimai baleset sok évre befeketítette a nukleáris energiát, most azonban a technológia reneszánszát éli. Az energiaválság súlyos károkat okozott az unióban, miközben az ellátásbiztonság kiemelt céllá vált a legtöbb tagállamban. Sokan visszatértek a szénhez, hiába ígértek korábban kibocsátásmentességet a következő évtizedekre.
A zöldek a szél- és naperőművektől várták a megváltást, de csalódniuk kellett a megbízhatatlanságuk miatt. Márciusban harminc ország, köztük az Európai Unió vezetői megegyeztek a nukleáris energia felélesztéséről és támogatásáról, leszögezve, hogy a technológiára ma nagyobb szükség van, mint valaha.
A világ legnagyobb atomjégtörőjét építik az oroszokAkár négy méter vastag jégtorlaszokon is átjut majd a Rosszija jégtörőhajó, melynek nukleáris berendezéseit az orosz állami Roszatomhoz tartozó vállalatok gyártják – részben ugyanazok, amelyeknél majd a két új paksi blokk berendezései is készülnek. A hajó egész évben segíteni fogja a hajók haladását az északi-tengeri hajózási útvonal jéggel borított vizein. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.