Franciaország következő kormányának évente több mint 15 milliárd euró többletbevételt vagy megtakarítást kell találnia ahhoz, hogy eleget tegyen az Európai Unió követelményeinek – értesült a Bloomberg az ügyhöz közel álló személyektől. A francia gazdaság ekkora többletet képtelen összehozni, a megszorításoknak viszont nem lesz meg a kellő politikai támogatottsága.
Bruno Le Maire jelenlegi pénzügyminiszter hiába esküdözik, hogy hivatalából való távozásakor az államháztartást stabil pályán fogja hagyni, ez egész egyszerűen a lehetetlen vállalkozás kategóriájába tartozik. Macron hiába próbálkozik azzal, hogy az Új Népfronttól pártokat elcsábítva összehozzon egy törékeny koalíciós kormányt, borítékolható, hogy annak tagjai nemhogy nem támogatják a nadrágszíj meghúzását, de épp ellenkezőleg: a kiadásokat szeretnék növelni.
Az amerikai hírügynökség megismert egy dokumentumot, amelyet az Európai Bizottság a múlt hónapban küldött Párizsnak. Ebben az szerepel, hogy
az EU-s deficit kritérium tartásához évi 15 milliárd euró megtakarítás lenne szükséges.
Ez a következő hét év alatt kicsit több, mint az adott évi GDP 0,5 százalékát jelentené átlagosan.
A brüsszeli elemzés tulajdonképpen a nyitánya annak az alkudozásnak, amelyet a francia kormány kénytelen majd folytatni az EU-val. Az ország egyike volt azon uniós tagországoknak, amelyeket júniusban megrovásban részesítettek, mert megsértették a blokk költségvetési szabályait, és most olyan ellenőrzési rendszer hatálya alá tartoznak, amely szankciókat vonhat maga után.
Macron előrehozott választásait követően nehéz feladat lesz bármilyen kiadáscsökkentésről megállapodni. A baloldali szövetség megnyerte a szavazást, de nem szerezte meg a törvényhozók többségét, így a költségvetési politikával kapcsolatos nézeteltérések miatt a parlament tetszhalotti állapotban van – lesz. A leköszönő – bár ügyvezetőként ki tudja, meddig még a hatalomban maradó – kabinet vállalta a kiadáscsökkentéseket, Le Maire csütörtökön további 10 milliárd eurós megtakarítás részleteit ismertette.
A következő kormányalakításra esélyes pártok mindegyike viszont hatalmas kiadásnövekedést ígért, és ha hatalomba kerülnek, bármelyik intézkedést visszavonhatják.
Még Macron választások előtt sietve összetákolt koalíciójának programja is évente mintegy 21 milliárd euróval növelné a hiányt – áll az Institut Montaigne agytröszt elemzésében.
Csütörtökön Le Maire közölte, hogy a következő kormánynak be kell tartania az EU költségvetési szabályait, hogy biztosítsa nemzetközi hitelességét. Ez azt jelenti, hogy szigorúan ragaszkodni kell a meglévő hosszú távú tervhez, amely idén a GDP 0,8 százalékának, 2025-ben 1,2 százalékának, a következő két évben pedig 0,5, illetve 0,7 százalékának megfelelő kiigazítást irányoz elő.
Vagy folytatjuk a takarékosságot és az államháztartás rendbetételét, vagy kénytelenek leszünk adókat emelni
– mondta Le Maire. „Ez az egyetlen alternatíva, ennek hiányában nagyon erős piaci reakciónak tennénk ki magunkat” – tette hozzá.
A miniszter a jövő héten Brüsszelben lesz, ahol az EU által indítandó túlzottdeficit eljárásról tárgyalnak – közölte a pénzügyminisztérium egyik tisztviselője.
Le Maire nem titkolta, hogy alkudozni megy Brüsszelbe:
Párizs hosszabb időt kér a költségvetési hiány kordában tartására, négy évről hét évre szeretné meghosszabbítani a költségvetési hiánycél alóli felmentést.
A kiadásokat csökkentő intézkedések közé tartozik a munkanélküli-biztosítási rendszer reformja, amelynek végrehajtása esedékes volt. A miniszterelnök azonban a parlamenti választások első fordulójának éjszakáján felfüggesztette a változtatások végrehajtását.
Az időhorizont meghosszabbítása nélkül drasztikusabban kellene csökkenteni a büdzsé kiadási oldalát. A Bruegel brüsszeli gazdaságkutató becslései szerint a szükséges kiigazítás négyéves forgatókönyv esetén a GDP 0,94 százalékát, hétéves távon pedig 0,54 százalékát tenné ki.
A kötvénybefektetők számára Franciaország költségvetési pályája kulcsfontosságú egy olyan időszakban, amikor az ország adóssága már meghaladja a GDP 110 százalékát, és folyamatosan növekszik. A francia államkötvények hozamprémiuma a német papírokhoz képest már most megszaladt,
a kamatfelár jelenleg 65 bázispont körül mozog, ami jóval meghaladja az elmúlt öt év 40 bázispont körüli átlagát.
Az igazság pillanata ősszel jön majd el, addigra talán eldől, hogy lesz-e egyáltalán parlamenti többséget maga mögé állítani tudó kormánya Franciaországnak. A nyári szünet miatt azonban addig igen rövid az idő, holott az őszi hónapok folyamán nagyon sűrű lesz a menetrend.
A vitába beleszól a francia jegybank is. François Villeroy de Galhau, a központi bank kormányzója szerint az ország nem engedheti meg magának, hogy tovább növelje a hiányt, de azt sem, hogy több adóval terhelje a vállalatokat.
Ahogy kilépünk az inflációs sokkból, sajnos egy másik sokk is fenyeget – egy bizonytalansági sokk
– mondta a jegybankár csütörtökön a Franceinfo rádiónak. „Az üzleti vezetők azt mondják nekünk, hogy aggódnak a vásárlók kiváró magatartása miatt, akik a költekezés helyett a megtakarítást választják, a beruházások késleltetése és a munkaerő-felvétel befagyasztása miatt – tette hozzá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.