BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Blue Rainstorm Alert in Lianyungang

Brutális viharok csaptak le Kínára, és útban a folytatás

A klímaváltozás miatt felerősödnek az időjárási szélsőségek. Kína minden évben küzd a viharokkal és az áradásokkal, az idei nyár az intő példa arra, hogy a helyzet rosszabbodik.

Magyarországon immár három hete rekkenő hőségben éljük mindennapjainkat, és a rövid nyári záporok is csak átmeneti enyhülést hoztak eddig. Eközben a világ más szegleteiben az időjárás másfajta szélsőségei tombolnak. Kínát heves esőzések sújtják, és ez az elmúlt héten legalább 26 ember halálát okozta. A nagy víztömeg elárasztotta számos kínai város utcáit, és a mezőgazdasági, valamint az ipari tevékenységet egyaránt veszélyezteti a brutális csapadékmennyiség. Ráadásul két újabb trópusi vihar közeledik az ország felé – számolt be róla a Bloomberg.

Blue Rainstorm Alert in Lianyungang
Kína
Kína idén is szenved a pusztító árvizektől / Fotó: AFP

A Prapiroon trópusi vihar kedden kora délután már elérte a partot Kína és Vietnám határa közelében. Egy másik vihar, a Gaemi már heves esőzéseket és járattörléseket okozott a Fülöp-szigetek északi részén, a tajvani hatóságok már figyelmeztetést is kiadtak, mivel a napokban a szigeten is komoly gondokat okozhat, mielőtt továbbhalad Kína felé.

A Kína északi részén fekvő nagyvárosban, Csengcsouban a múlt héten be kellett zárni az iskolákat és a turistalátványosságokat, mivel az utakat és a parkolókat is elöntötte az víz. Szecsuánban legalább tizennégyen, Sanhsziban pedig legalább tizenketten haltak meg a hétvégén az áradások és egy híd összeomlása miatt.

A Nemzeti Bányabiztonsági Hivatal szerint a szántóföldektől és szénbányáktól kezdve a halászhajókon át a tengeri olajfúró tornyokig mindenben kárt okozott a vihar, és erre a következő kettő esetében is számítani lehet. A heves csapadék komoly hatással van a szénbányászatra az ország harmadik legnagyobb termelési központjában, Sanhsziban. A Gaemi trópusi vihar várható útvonala a Tajvani-szoroson keresztül egy olyan területet fog érinteni, ahol több tucat tengeri szélturbina található.

Szélenergia: olcsó kínai turbinák áraszthatják el Európát

Olcsó kínai napelemek után nemsokára az olcsó kínai szélturbinák áraszthatják el Európát. A kínai gyártók akár az európai versenytársaik árának feléért adhatják a szélenergiát előállító szélturbinákat.

A csapadék északon a kukorica és a szójabab, délen pedig a rizs termesztését is befolyásolhatja, közvetlenül a hőhullámok és a szárazság után, amelyek az ország főbb mezőgazdasági területein már megtizedelték a termést.

Kínában évezredek óta küzd az árvizekkel, és a meteorológusok előrejelzései szerint a következő évtizedekben a helyzet még rosszabb lesz, mivel az éghajlatváltozás súlyosbítja az időjárás szélsőséges ingadozásait.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.