Hszi Csin-ping kínai elnök a Kommunista Párt 20. közgyűlése után kijelentette, hogy a világ második legnagyobb gazdaságában a „magas szintű fejlődésre” kell fókuszálni, jelezve, hogy a kormány közelgő reformhullámával megpróbálják a hátuk mögött hagyni az ingatlanpiaci katasztrófát, miközben a kereslet fellendítését is támogatnák. Az elemzők szerint azonban még ezzel is csak gyenge növekedésre számíthat az ázsiai ország a következő években.
A kormány csütörtök este kiadott nyilatkozata homályosan fogalmazott a várható intézkedésekkel kapcsolatban, azt azonban leszögezték, hogy mindenben Hszi tervét fogják követni a feldolgozóipar megerősítésében, a kereskedelem fellendítésében és a gazdaságot visszatartó erők enyhítésében.
A magas színvonalú fejlődés a modern szocialista ország építésének legfőbb küldetése
– a Kommunista Párt hivatalos hírügynöksége, a Hszinhua által megosztott szlogen az elemzők szerint arra utal, hogy a kormány a kínai gazdaságot átállítaná a technológiai innovációra, hogy ellenállóbbá váljanak a külső és belső problémákkal szemben.
A piac azonban rosszul reagált erre a sejtelmes, kevés részletet tartalmazó szövegre, mivel a befektetők abban bíztak, hogy a pártközgyűlésen végre bejelentik a hónapok óta ígért reformokat. A legnagyobb esést a hongkongi tőzsdén lehetett mérni, amely a jelentés megjelenése óta zuhanórepülésben van.
A tisztviselők általában részletesebb jelentésekkel szoktak készülni a nagyobb pártgyűlések után, főleg, ha szélesebb körű politikai változtatásokról volt szó. Erre azonban most várni kell – a pontos intézkedések valószínűleg még ebben a hónapban érkeznek a 24 tagú kínai Politbüro üléséről, amely júliusban gazdasági kérdésekre összpontosít. Ennek ellenére az elemzők már megtették tétjeiket.
Reformhullámot és gazdasági mentőcsomagot ígér PekingA kommunista párt szerint a modernizáció és a gazdaság megerősítése az első számú feladatuk. Ennek érdekében a pártközgyűlés egy sor reformot tervez bevezetni 2029-ig. |
Becky Liu, a kínai Standard Chartered alapkezelő makrostratégiáért felelős vezetője azt jósolta a Bloombergnek, hogy a központi költségvetési kiadások aránya növekedni fog, amit adóemelésekkel fognak ellensúlyozni. Az új szektoroknak jelentős forrásokra lesz szükségük, amelyeket máshonnan kell majd elvonni.
Hszi kormánya folyamatosan a gazdaság egyensúlyának helyreállításáról beszél – ehhez eddig a kínai vállalatok a tengerentúli fogyasztókra számítanak, ám a legutóbbi exportadatok kínosan rossz teljesítményről árulkodtak, ami közel sem elég az ország lábra állításához.
A „magas szintű fejlődés” ezzel szemben a belső piac és a fogyasztás megerősítésére, valamint a hazai csúcstechnológiai fejlesztésekre helyezné a hangsúlyt, miközben lassan hátat fordítanának az évek óta küszködő ingatlanpiacnak, Kína korábbi növekedési motorjának.
2024 második felében a politikai célok kikörvonalazódtak, és hamarosan pontos képet kaphatunk arról, hogy mire számítsunk. Azonban attól tartunk, hogy a kormány továbbra sem lesz képes az extrém reformok bevezetésére
– figyelmeztetett Larry Hu, a Macquarie Group közgazdásza, aki szerint félő, hogy ismét csak a rövid távú gazdasági célok lesznek előtérbe helyezve.
A tavalyról elhalasztott pártközgyűlést az ingatlanpiaci válság elmélyülése követelte meg, mivel a lakossági befektetések jelentőse részét elnyelte a szektor összeomlása. Az emiatt beszakadó lakásárak és a gyenge munkaerőpiac 1999 óta a leghosszabb deflációs időszakba taszította Kínát.
Az elhúzódó válság miatt már a közéletben is megjelentek a kormánykritikus hangok, a koronavírus-járványt követő időszakot pedig általánosan a „történelem szemétdombjának” kezdték el nevezni, és attól tartanak, hogy már nincs kiút a gödörből.
Ehhez képest az ingatlanszektor, amely egykor Kína bruttó hazai termékének negyedét tette ki, a közel 4000 szavas közleményben mindössze egyszer került említésre.
Csak a kockázatkezeléssel összefüggésben hangzott el, ami potenciális jelzés arra, hogy nem várhatóak drámai ösztönző intézkedések. S bár Peking májusban széles körű ingatlanpolitikai csomagot vezetett be, amelynek középpontjában a jelzáloghitelekre vonatkozó szabályok enyhítése és a helyi önkormányzatok ösztönzése állt az eladatlan lakások megvásárlására, ennek eddig szerény hatása volt.
Ezzel szemben a katonai modernizációt kiemelt prioritásként nevezték meg, amelynek a technológiai fejlődést is alárendelték, és arra buzdítják a lakosságot, hogy szolgálatukkal támogassák hazájuk biztonságát.
Mit jelentene Kína számára Donald Trump második elnöksége?Jelentősen rontaná a világ második legnagyobb gazdaságának növekedési kilátásait. Mások szerint Peking jobban járna Trumppal, mint Bidennel. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.