BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Magába roskadt az eurózóna ipara, a forint viszont egyelőre tartja magát

A monetáris unió GDP-je a várakozásoknak megfelelően alakul, az ipari termelési adatok viszont egyértelműen leverték a lécet. A gyenge eurózóna-adat nem jelent sok jót a forintnak.

Az előzetes elemzői várakozásoknak megfelelően alakultak az eurózóna friss, második negyedéves GDP-adatai, negyedéves alapon 0,3 százalékkal, éves viszonylatban pedig 0,6 százalékkal nőtt a monetáris unió gazdasága. 

Euro,Banknotes,On,The,Europe,Map.,Concept,Of,Eurozone,,European
Fájdalmas adatok futottak be az eurózóna iparáról / Fotó: Shutterstock

Az eurózóna ipari termelési adatai viszont minden létező várakozást alulmúltak: a havi adat a 0,4 százalékos bővülésről szóló előrejelzésekkel ellentétben 0,1 százalékkal csökkent, éves alapon pedig még nagyobb a pofon, a 2,9 százalékos mínusz helyébe 3,9 százalékos mínuszról szóló számsor futott be. A foglalkoztatottsági adatok eközben a várakozásoknak megfelelően alakultak, negyedéves alapon 0,2 százalékos bővülésről adtak tanúbizonyságot.

A vártnál sokkal gyengébb ipari adat kifejezetten rossz hír az euró számára, 

abból ugyanis arra következtetnek a piacok, hogy a visszaesést a kamatvágási kampányának lendületes folytatásával igyekszik majd ellensúlyozni az EKB, ami a közös deviza kamattámaszának halványulásával, ezáltal az euró árfolyamának süllyedésével jár majd – és a forintnak sem jelent sok jót, mivel az euró dollárral szembeni gyengülése ökölszabály szerint rosszat tesz a feltörekvő devizáknak.

A gyatra adatok ellenére az euró egyelőre oldalazik a dollárral szemben, és a forint is csak minimálisan tudott felfelé mozdulni a közös európai devizával szemben.

 

A fojtott piaci reakciónak több oka is lehet: egyrészt az alulteljesítő ipari adatokkal egyszerre közzétett foglalkoztatottsági számsor és a GDP-adat a várakozásoknak megfelelően alakult, másrészt a befektetők egyelőre minden bizonnyal inkább kivárják a délutáni amerikai inflációs adatközlést, melynek még a régiós adatoknál is nagyobb hatása szokott lenni a piacokon.

A kifejezetten gyenge eurózónás ipari termelési adat egyébként nagyjából visszahangozza a ma reggel közzétett hazai ipari adatokat is, melyek szerint 2024 júniusában az ipari termelés volumene 8,2 százalékkal, munkanaphatástól megtisztítva 3,7 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Az iparon belül döntő súlyt képviselő feldolgozóipar termelése 9,2 százalékkal kisebb volt a 2023-asnál, miközben a csekély súlyú bányászat kibocsátása 7,4 százalékkal, az energiaiparé (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 9,5 százalékkal felülmúlta a tavalyi mértéket.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.