A fiatal kínaiak egyre kevésbé vállalnak gyereket, és ez a trend a Goldman Sachs elemzése szerint a jövőben is folytatódni fog. Ennek eredményeképpen 2030-ra majdnem kétszer annyi házi kedvenc lesz majd az országban, mint kisgyerek.
Az évtized végére a hivatalos kínai statisztikák alapján készített előrejelzés szerint több mint 70 millió kisállatot tartanak majd a városokban, a négy év alatti gyerekek száma viszont nem éri majd el a 40 milliót sem.
A trend ráadásul roppant gyorsan fordult meg, 2017-ben ugyanis még 90 millió kínai kisgyermek volt és csak 40 millió városi kis kedvenc.
Az előrejelzések szerint 2030-ig az országban évente átlagosan 4,2 százalékkal csökken majd az új születések száma, egyrészt azért, mert egyre kevesebb a 20 és 35 év közötti nő, másrészt pedig azért, mert a fiatalabb generáció kevésbé hajlik a gyermekvállalásra – idézte a jelentést a CNBC.
A fiatalok inkább a házi kedvenceket választják, a tulajdonosok majdnem felét a 23 és 33 év közöttiek teszik ki.
Ami rossz hír demográfiai szempontból az országpolitikai vezetőinek, jó a gazdaságnak: a bank becslése szerint az évtized végére 12 milliárd dollárosra duzzad a kínai állateledel-piac. (Egy dollár 363,6 forint.)
Nem tudni egyébként, hogy a Goldmans Sachs honnan szedte ezt a számot, a Global Pets Industry című szakportál tavaly szeptemberi beszámolója szerint ugyanis ennél összehasonlíthatatlanul nagyobb a piac, az értéke már jövőre elérheti a 33 milliárd dollárt.
A kínai állateledel-gyártók száma ugyanis a háromszorosára, majdnem 400-ra nőtt öt év alatt,
az éves termelésük pedig 50 százalékkal, 1,2 millió tonnára ugrott.
A Statista adatai viszont közelebb állnak az amerikai bankéhoz, eszerint a kínai állateledel-piac bevételei az idén 8,2 milliárd dollárt tesznek ki, és évi 9 százalékos növekedéssel 2029-re érik el a 12,63 milliárd dollárt.
Várhatóan több macskát tartanak majd Kínában, mint kutyát, előbbiek ugyanis kevesebb helyet igényelnek.
A születésszám világszerte folyamatosan csökken, mert a nők szinte mindenhol kevesebb gyereket vállalnak, a ENSZ előrejelzése szerint így a Föld népessége 10,3 milliárd fővel a 2080-as évek közepére éri el a csúcsot.
Kína népessége tavaly már egymást követő második évben csökkent, a hivatalos statisztikák szerint 1,41 milliárdra, és bár a házasságok száma jelentősen emelkedett az előző évihez képest,
a 25 és 29 év közöttiek több mint fele egyedülálló.
Ennek Kína esetében azért van jelentősége, mert ott még mindig szégyen házasságon kívül szülni, és az állami juttatások is csak „törvényes” gyereknek járnak.
A társadalom elöregedése még súlyosabb Japánban, ahol 2022-ben négyszer annyi – 20 millió – házi kedvenc volt, mint négy év alatti gyerek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.