India jócskán megnövelte az elmúlt években megújulóenergia-kapacitásait, de ha gond van, akkor még mindig régi, megbízható forráshoz nyúl vissza: a szénhez. Narendra Modi kormányfő a tavaszi választási kampányban jelentette be büszkén, hogy az ország „történelmi mérföldkőhöz” érkezett, a széntermelés elérte az egymilliárd tonnát, annak bizonyítékaként, hogy elkötelezett az ágazat fejlesztése mellett.
A szénre ugyanis égetően nagy szükség van ahhoz, hogy biztosítani tudják a világ legnépesebb országának egyre növekvő áramigényét. Az idén már az egymást követő harmadik évben termelnek teljes kapacitással a szénerőművek az egyre extrémebbül forró hónapokban, és további erőműveket terveznek építeni.
A szén iránti kereslet tavaly 9,2 százalékkal, 105 millió tonnára ugrott – a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) adatai szerint a legnagyobb arányban a világ összes országa között. Összehasonlításképpen: Kína esetében 6 százalékos volt a növekedés.
„Tudjuk, hogy India komolyan elkötelezett a klímacélja mellett, de hatalmas szükség van rá, hogy biztosítsa az ország áramellátását” – nyilatkozta az ABC Newsnak Carlos Fernández Alvarez, az IEA-jelentés vezető szerzője, aki szerint emiatt a szervezet
nem hiszi, hogy Újdelhi élen jár majd a szénről való leválásban.
Ezt támasztják alá a számok is: az áramtermelés több mint 70 százalékát a szénerőművek biztosítják, az áramigény pedig az előrejelzések szerint minimum évente 6 százalékkal fog majd emelkedni középhosszú távon.
Bár Ázsia két leggazdagabb embere indiai, az országban még mindig milliók élnek mélyszegénységben, ám szintén milliók emelkednek is ki onnan az ország világátlagot meghaladó ütemű gazdasági növekedésének köszönhetően.
„Ha mindenki csak egy ventilátort vagy egy légkondicionálót engedhet meg magának, hogy egy kissé kényelmesebbé tegye az életét, kumulatív módon akkor is sokkal több villamos energiára lesz szükség” – állítja Charith Konda, az Institute for Energy Economics and Financial Analysis energiaelemzője, aki emiatt az éves kereslet legalább 7 százalékos növekedésére számít.
Ráadásul nem csupán a kereslet garantálja, hogy a szén tartós használata fennmaradjon.
Több millió munkahely is függ tőle a bányászattól kezdve a vasútig, amely a szenet szállítja.
Tavaly nyáron például a kormány majdnem kétezer személyvonatot állított le, hogy a szénszállítmányok gyorsabban juthassanak el az erőművekbe.
India az elmúlt évtizedben 25-szörösére növelte megújulóenergia-kapacitását, és 195 gigawattnyi áramot termel szél- és napenergiával.
Ennél azonban még gyorsabban kell növekednie. Az áramigény májusban csúcsra, 250 gigawattra ugrott, a Berkeley Egyetem előrejelzése szerint azonban a következő három évben meghaladhatja a 300 gigawattot, ami a jelenlegi feltételek mellett éjszakai áramhiányt okozna.
Ezt pedig megújulókból még jó ideig nem tudják biztosítani, bár az indiai kormány célja igen ambiciózus:
az évtized végére 500 gigawatt tiszta energiát akarnak előállítani.
A szükségletek kielégítéséhez évente legalább 50-60 gigawattnyi kapacitást kellene teremteni, az elmúlt két évben azonban ebből nem egészen évi 15 gigawattot sikerült megvalósítani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.