BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Summer camps held across China to help obese children lose weight

Új veszély fenyegeti a kínai gazdaságot: az elhízás

Egyre több a kövér kínai, hamarosan elviszik az egészségügyi költségvetés 22 százalékát.

Lassul a kínai gazdaság, a gyárak és a mezőgazdasági üzemek egyre több figyelmet fordítanak az automatizálásra, miközben az emberek olcsóbb és kevésbé egészséges ételeket fogyasztanak, és ez újabb pénzügyi kihívást jelent a világ második legnagyobb gazdasága számára: nőhet az elhízottak aránya, és ezzel együtt az egészségügyi kiadások.

Az elhízás egyre komolyabb egészségügyi és gazdasági kockázat Kínában / Fotó: AFP

A városokban a munkával járó stressz, a hosszú munkaidő és az egészségtelen étkezés a növekvő rizikófaktor, vidéken pedig az, hogy a mezőgazdasági munka kevésbé megterhelő fizikailag, az egészségügyi ellátás pedig rossz.

Egyre kevesebb a fizikai munka a városokban is, ahol az ingatlanválság miatt már nincs annyi építkezés, mint korábban, így emberek milliói dolgoznak helyette irodában, taxisofőrként vagy futárként – emlékeztetett elemzésében a Reuters.

Átállnak a gyorsételekre

A gazdaság lassulása miatt az emberek egyre inkább az olcsóbb, egészségtelenebb ételeket választják, a szülőknek nincs elég pénzük arra, hogy a gyerekük sportolhasson.

A Daxue Consulting adatai szerint 

a kínai gyorsételpiac értéke 2025-re elérheti az 1800 milliárd jüant,

pedig 2017-ben még csak 892 milliárd jüanos volt. (Egy jüan 49,9 forint.)

„A gazdasági visszaesés gyakran vezet életmódváltozáshoz. Rendszertelenné válhat az étkezés, csökkenhet a közösségi aktivitás” – támasztotta alá Huang Jan-csong kutató. Ez növeli az elhízás és ennek következtében a cukorbetegség kockázatát – tette hozzá.

Júniusban már ez egészségügyi minisztérium is figyelmeztetett, hogy az elhízás jelentős közegészségügyi veszély.

A kínaiak fele már elhízott

A hivatalos kínai hírügynökség akkori jelentése szerint a kínai felnőttek több mint fele elhízott vagy túlsúlyos. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslése ennél visszafogottabb, 37 százalékos. A WHO meghatározása szerint túlsúlyosnak az számít, akinek a testtömegindexe (BMI) 25 vagy magasabb, elhízottnak pedig az, akinél ez az érték 30 feletti.

A BMC Public Health tudományos szakfolyóirat előrejelzése szerint 

a súlyproblémák kezelése 2030-ra már az egészségügyi költségvetés 22 százalékát emészti majd fel;

ez 418 milliárd jüant jelent. 2022-ben a büdzsé 8 százalékát fordították csak erre a célra.

Az elhízás hamarosan felemészti az egészségügyi kiadások jelentős részét / Fotó: AFP

A becslés ráadásul igen „konzervatív”, és nem veszi számításba a költségek emelkedését – tették hozzá. Ez tovább súlyosbítja majd az egyébként is eladósodott helyi kormányzatok helyzetét, és forrásokat von el a gazdaság stimulálásától.

Kampánnyal az elhízás ellen

A kormányzat júliusban figyelemfelhívó kampányt indított, ami három évig fog tartani, és amelyet nyolc szlogen köré építenek: „Élethosszig tartó elkötelezettség, aktív ellenőrzés, kiegyensúlyozott étrend, testmozgás, jó alvás, észszerű célok és családi fellépés.”

Egészségügyi iránymutatásokat osztottak ki az általános és középiskoláknak, amelyek a rendszeres szűrővizsgálatokra, a napi testmozgásra, a táplálkozási szakemberek alkalmazására és az egészséges táplálkozási szokások bevezetésére – többek között a só, az olaj és a cukor fogyasztásának csökkentésére – buzdítanak.

Summer camps held across China to help obese children lose weight
A fiúk között több a kövér, a lányok még vigyáznak az alakjukra / Fotó: AFP

A kínaiaknak egyelőre csupán a 8 százaléka elhízott, ami magasabb arány, mint a japán vagy a dél-koreai, de messze elmarad az Egyesült Államok 42 százalékától. Ez nagyrészt annak köszönhető, hogy az elhízás viszonylag új jelenség Kínában, ahol még 

az 1960-as években is gyakoriak voltak az éhínségek.

Akkor az alultápláltság okozta betegségek okoztak problémát.

A fiúk kövérebbek

1990-ben a kínai fiúk 1,3 százaléka volt elhízott – 2022-ben már 15,2 százaléka. Az Egyesült Államokban az arányuk 22 százalék, Japánban 6, Nagy-Britanniában és Kanadában 12, Indiában 4 százalék.

A kínai lányok sokkal jobban vigyáznak magukra: 1990-ben 0,6, két éve 7,7 százalékuk volt elhízott.

Li Tuo, a Csingtaói Egyetem táplálkozástudományi professzora szerint sok gyerek az iskolából kilépve azonnal vesz magának valami nassolnivalót, általában olyasmit, ami tele van sóval, cukorral és olajjal.

Szerinte a kormánynak be kellene tiltania a gyorsételeket és a cukrozott üdítőitalokat az iskolákban, és bizonyos távolságon belül az ilyen termékek árusítását is.
 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.