Szinte észrevehetetlen mértékben vásárolt többet az európai lakosság júliusban, mint egy hónappal korábban. Az egy évvel korábbihoz képest viszont valamivel jobb a helyzet – derült ki az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtöki jelentéséből.
Az eurót használó országok körében 0,1 százalékkal nőtt a boltok forgalma, az egész Európai Unióban pedig 0,2 százalékkal júniusról júliusra. Ez javulás a júniusi adathoz képest, amely mindkettő esetében 0,4 százalékos csökkenést mutatott. Akkor a magyar adatok sem voltak rózsásak, de lekörözték az uniósat.
Éves szinten a naptárhatástól megtisztított kiskereskedelmi forgalom az euróövezetben 0,1 százalékkal csökkent, az EU-ban pedig 0,4 százalékkal nőtt.
Élelmiszerekből, italokból és dohánytermékekből 0,4 százalékkal többet, üzemanyagból pedig 1 százalékkal kevesebbet vásároltak az euróövezetben élők havi alapon. Ha hozzávesszük a nem euróval fizető országokat is, akkor az olló még nagyobbra nyílik: élelmiszerből 0,5 százalékkal fogyott több, üzemanyagokból pedig 1,4 százalékkal kevesebb júliusban az előző hónaphoz képest. A bolti forgalom az unióban a legnagyobb mértékben Horvátországban (plusz 2,9 százalék), Ausztriában és Szlovákiában (plusz 1,8 százalék) nőtt, míg a legjobban Luxemburgban (mínusz 2,1 százalék) és Romániában (mínusz 1,8 százalék) csökkent.
Éves szinten megfordult a tendencia: élelmiszerekből, italokból és dohánytermékekből 0,7 százalékkal kevesebbet, míg üzemanyagokból ugyanannyit vásároltak a fogyasztók az euróövezetben. Az egész EU-t tekintve is kevesebb fogyott élelmiszerekből, mégpedig 0,4 százalékkal, pont annyival, mint az üzemanyagokból. A teljes kiskereskedelmi forgalom legnagyobb éves növekedését Luxemburgban (plusz 10,3 százalék), Horvátországban (plusz 7,9 százalék) és Bulgáriában (plusz 6,8 százalék), a legnagyobb csökkenését pedig Belgiumban (mínusz 4,4 százalék), Észtországban (mínusz 3,1 százalék) és Finnországban (mínusz 2,1 százalék) regisztrálták.
Magyarország az euróövezeti és az uniós átlagokhoz képest sokkal jobban teljesített éves alapon. A KSH adatai szerint a nyár közepéről a kiskereskedelem forgalom volumene 3,3 százalékkal, naptárhatástól megtisztítva pedig 2,5 százalékkal nőtt éves alapon.
Sőt, minden hónapban nagyobb volt a boltok forgalma az éves bázist tekintve.
Havi szinten azonban nem ilyen rózsás a helyzet. Júliusban a szezonális és naptárhatással kiigazított adatok szerint a magyarok pontosan ugyanannyit vásároltak júliusban, mint júniusban. A részletes adatokat ebben a cikkben olvashatja.
A magyar gazdaság alakulása: megérkezett a kormány reakciója – elmagyarázták, mi történikA kiskereskedelmi üzletek árbevétele egy év alatt 6,3 százalékkal emelkedett, ami továbbra is elmarad a bérek jelentős mértékű nominális növekedésétől. A Nemzetgazdasági Minisztérium elmondta, mi ennek az oka, miért lassabb a kereskedelmi forgalom növekedése. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.