A kínai jegybank a hét eleji bejelentésnek megfelelően 1,7 százalékról 1,5 százalékra csökkentette a 7 napos fordított repoügyletek kamatát, illetve 10 százalékról 9,5 százalékra vágta a bankok számára előírt kötelező tartalékrátát (RRR). A jegybankelnök nyitva hagyta az ajtót a további monetáris lazítás előtt, míg az értesülések szerint újabb fiskális csomag is érkezhet.
A Pan Gongsheng, a Kínai Központi Bank kormányzója szerint az intézkedéseknek köszönhetően nagyjából
ezermilliárd jüan (142 milliárd dollár) hosszú távú likviditás jut a pénzügyi rendszerbe.
Peking célja, hogy az ösztönzésekkel az idei gazdasági növekedést az 5 százalékos cél felé terelje. A kamatvágás mellett szintén fontos lépés volt az előírt tartalékráta (RRR) 50 bázispontos csökkentése, ám az ING elemzői úgy vélik: ez inkább csak hangulatjavító intézkedés.
Mivel jelenleg nem a hitelezési források okoznak gondot a bankoknak, sokkal inkább a jó minőségű hitelfelvételi kereslet hiánya miatt törhetik a fejüket a hitelezők. Mindenesetre érdekes, hogy Pan Gongsheng nyitva hagyta az ajtót az RRR idei további csökkentése előtt.
Most az a várakozás, hogy további fiskális intézkedéseket jelenthetnek be, még az október 1-jén kezdődő egyhetes kínai ünnepek előtt. A Reuters értesülései szerint a politikai bizottság döntése alapján
Kína az idén 2 ezermilliárd jüan (284,43 milliárd dollár) értékű különleges államkötvény kibocsátását tervezi
az új fiskális ösztönzés részeként. Ennek kapcsán a Capital Economics vezetője, Mark Williams megjegyezte, hogy becslése szerint a csomag 0,4 százalékkal növelné az éves kibocsátást az eredetileg tervezetthez képest. Mint mondta:
Egy ilyen méretű ösztönzőcsomagnak elegendőnek kell lennie ahhoz, hogy megközelítsék az 5 százalékos növekedési célt.
Nem véletlen, hogy várhatóan kiegészítik a hét elején bejelentett intézkedéseket, mert a The Wall Street Journal által megkérdezett elemzők azonnal jelezték, hogy bár meglepően határozottak a tervezett lépések, mégsem elegendők, hogy kihúzzák a gödörből a kínai gazdaságot.
Másfél évtizede nem volt ilyen jó hete a kínai tőzsdéknek. Pénteken is tartott a stimulusnak köszönhető bonanza: a hongkongi Hang Seng index 2,64 százalékot, a Shanghai Composite 2,49 százalékot emelkedett. Még a japán Nikkei is pattant 1,66 százalékot. A napokban a világ tőzsdéin is tovagyűrűzött a pekingi hangulat. Drágultak a bányarészvények, emelkedtek a nyersanyagárak, életre kelt a luxusipar.
Ám a csillogó tőzsdeparkett sem feledteti, hogy a világ második legnagyobb gazdasága erős deflációs nyomással néz szembe
az ingatlanpiac éles visszaesése és a gyenge fogyasztói bizalom miatt, amelyek az egyre feszültebb globális kereskedelmi környezetben rávilágítottak Kína túlzott exportfüggőségére.
Az elmúlt hónapokban a makroadatok sorra az előrejelzések alatt maradtak. Emiatt az elemzők hosszabb távú strukturális lassulástól tartanak. Ezt a meredeken zuhanó augusztusi ipari termelési adatok is alátámasztják.
A kínai gazdaság kakukktojásnak tekinthető a globális topligában. Míg más jelentős gazdaságokban a fogyasztás a bruttó hazai termék (GDP) 50–75 százalékát adja, Kínában csupán a 40 százalékát. Az alacsony fogyasztás és gyenge hitelkereslet miatt
a befektetők a monetáris politika helyett a fiskális intézkedésekre fókuszálnak.
Ha a kínaiak európai szinten fogyasztanának, akkor a háztartások éves kiadásai 6700 milliárd dollárról 9000 milliárd dollárra ugranának. A különbség a globális kereslet 2 százaléka. Mély gyökeret vert az alulfogyasztás a kínai fiskális rendszerben és a pekingi politikai döntésekben.
A kínai jövedelmi viszonyok rendkívül egyenlőtlenek, és mivel a gazdagok kevesebbet költenek a jövedelmükből, mint a szegények, ez automatikusan csökkenti a fogyasztást.
Peking most olcsó hitelekkel pörgetné a gazdaságot, emellett egészen
elképesztő archaikus fogyasztásélénkítő lépésként készpénzt osztanak
a hátrányos helyzetűeknek, köztük a mélyszegénységben élőknek és az árváknak az október 1-jei nemzeti ünnep előtt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.