BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Európa nem számít sok jóra, akárki nyeri az amerikai elnökválasztást

Marad az „Amerika az első” politika. Az Európai Unió azonban felkészül, bárki nyeri is az amerikai elnökválasztást.

A protekcionista politika erősödésére számítanak az európai politikusok attól függetlenül, ki nyeri jövő kedden az amerikai elnökválasztást. A verseny egyre kiélezettebb: a legfrissebb felmérések szerint fej fej mellett áll Kamala Harris és Donald Trump országos szinten, illetve a mindent eldöntő csatatérállamokban is.

Amerikai elnökválasztás
Az amerikai elnökválasztás előtt folyamatosan zsugorodik a különbség Kamala Harris és Donald Trump között / Fotó: AFP

A Reuters és az Ipsos hét végén végzett közös közvélemény-kutatásának eredménye azt mutatja, hogy csupán egyetlen százalékpont a különbség a demokrata és a republikánus jelölt között: Harris 44, Trump 43 százalékon áll. Ez azt jelenti, hogy Harris előnye folyamatosan zsugorodik szeptember vége óta.

Nagyobb probléma az alelnök számára, hogy a választók szemében legfontosabb kérdésekben, a gazdaságot és a munkanélküliséget illetően sokkal jobban bíznak a választók Trumpban, itt 10 százalékpontos az előnye.

A politika marad, bárki győz is az amerikai elnökválasztáson

Bárki nyerni is, marad az „Amerika az első” politika

– vélekedett a CNBC-nek nyilatkozva egy neve elhallgatását kérő magas rangú európai diplomata. „Az amerikaiak számára ugyanis a gazdaság jelenti a legnagyobb aggodalmat, és a válasz még több gazdasági nacionalizmus kell, hogy legyen – nem értek vele egyet, de nem látok más megoldást” – tette hozzá a diplomata, aki részt vesz az uniós vezetők bizalmas megbeszélésein.

Már azt is tudni lehet, hogy az Európai Unió fájdalmas megtorlással válaszol majd, ha kereskedelmi háború tör ki az Egyesült Államokkal, ezt világosan kijelentette Christian Lindner német pénzügyminiszter.

BGA Entrepreneurs' Day "We act for Germany"
dpatop - 02 October 2024, Berlin: Christian Lindner (FDP), Federal Minister of Finance, speaks at the Entrepreneurs' Day 2024 with the motto "We act for Germany" to mark the 75th anniversary of the Federal Association of Wholesale, Foreign Trade and Services (BGA). The BGA represents the interests of many companies in wholesale, foreign trade and B2B services at national, European and international level. Photo: Bernd von Jutrczenka/dpa (Photo by BERND VON JUTRCZENKA / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP) német, gazdaság, lindner, németország
Christian Lindner német pénzügyminiszter fájdalmas megtorlást ígér / Fotó: AFP

„Ebben az esetben diplomáciai erőfeszítésekre van szükség, hogy meggyőzzük azt, aki a Fehér Házba kerül, hogy az Egyesült Államoknak nem áll érdekében kereskedelmi konfliktus az Európai Unióval” – nyilatkozta a portálnak a Nemzetközi Valutaalap múlt heti éves washingtoni ülésén.

A világ legnagyobb kereskedelmi együttműködése

Lindner arra is figyelmeztetett, hogy egy esetleges amerikai–európai kereskedelmi háborúnak csak vesztesei lennének, és ebben igaza van. A kétoldalú kapcsolat a legnagyobb kereskedelmi és befektetési együttműködés a világon, amely 2021-ben érte el a csúcsértéket 1200 milliárd euróval. (Egy euró 405,7 forint.)

Kamala Harris győzelme esetén várhatóan folytatná Joe Biden elnök politikáját, de ő is nagy csalódást okozott Európának a protekcionista inflációellenes törvénnyel.

Sokkal nagyobb hatása lenne az európai gazdaságokra egy újabb Trump-elnökségnek. Ő azzal fenyegetőzik, hogy további 10 százalékos általános vámokat vet ki az európai termékekre, ami megterhelheti a blokk exportőreit, és a Goldman Sachs adatai szerint akár 10 százalékkal is gyengítheti az eurót.

Donald Trump második elnöksége már nem éri olyan sokként Európát, mint az első / Fotó: AFP

A Német Gazdasági Intézet (IW) friss becslése szerint Európa legnagyobb gazdasága 2028-ig 1,2 százalékkal zsugorodhat, ha Trump ígéretének megfelelően megemeli az importvámokat.

Trump kipécézte az Európa Uniót

Keddi pennsylvaniai nagygyűlésén a Reuters tudósítása szerint ismét név szerint kipécézte a EU-t, kijelentve, hogy az „nagy árat fog fizetni”, amiért nem vásárol elég amerikai terméket.

„Mondok én valamit: az Európai Unió olyan szépen hangzik, olyan bájosan, igaz? Az összes kedves európai kis ország, amelyik összefog. Nem veszik az autóinkat. Nem veszik a mezőgazdasági terményeinket. Közben több millió autót adnak el az Egyesült Államokban. Nem, nem, nem, nagy árat kell majd fizetniük” – jelentette ki, és azt is megígérte, hogy 

győzelme esetén elfogadtat egy „Trump-féle kölcsönös kereskedelmi törvényt”.

Trump megígérte, hogy Európa fizetni fog / Fotó: AFP

Már az első fehér házi megbízatása is kihívást jelentett néhány európai vezető számára, akik nemtetszésüket fejezték ki a korábbi elnök stílusával és konfrontatív hangnemével szemben. A két fél gyakran eltérő nézeteket vallott többek között 

  • a kereskedelemről, 
  • a védelemről és 
  • a technológiáról.

Pánik még nincs

„Trump már nem tud minket meglepni. Tudjuk, hogyan kell kezelni, volt már dolgunk vele korábban is” – hangsúlyozta a név nélkül nyilatkozó európai diplomata, egy másik pedig azt mondta, hogy egyelőre „nincs pánik”. 

Nagyon pragmatikusak vagyunk, de természetesen mindkét forgatókönyvre fel kell készülnünk

– tette hozzá, kiegészítve azzal, hogy az Európai Bizottság „merész” javaslatokon dolgozik.

A felkészülés része többek között, hogy az EU szép csöndesen igyekszik kevésbé függővé válni Kína mellett az Egyesült Államoktól is, erősíteni a blokk versenyképességét, gazdasági ellenálló képességét.

Egy harmadik uniós tisztségviselő szerint most legalább nem éri sokként Európát Trump esetleges győzelme, mert a blokk 2016 óta erősítette stratégai autonómiáját és növelte a védelmi kiadásait.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.