Kína szombaton bejelentette a várt ösztönzőcsomagot, viszont többet beszéltek magukról a szándékokról, nem pedig a befektetők által várt részletes információkról. A kínai pénzügyminiszter, Lan Foan ismét megerősítette Peking általános terveit a gyengélkedő gazdaság fellendítésére, beleértve az államadósság jelentős növelését, valamint a fogyasztói szektor és az ingatlanpiac támogatását. Azonban a befektetők számára kiábrándító volt, hogy nem ismertettek konkrét összegeket vagy határidőket.
„A bejelentett pénzügyi ösztönző csomag ereje gyengébb, mint amire számítottunk. Nincs ütemterv, nincs összeg, és nem világos, hogy mire fogják költeni a pénzt” – mondta Huang Yan, egy privát alapkezelő társaság, a Shanghai QiuYang Capital Co. befektetési menedzsere.
A piac elemzői egy 2 000 milliárd jüan (104 ezermilliárd forint) közötti csomagra számítottak, hogy ösztönözzék a fogyasztást és enyhítsék az ingatlanpiaci válságot.
A Reuters szerint az elmúlt három hét során, mióta a Kínai Népi Bank elindította a legagresszívebb ösztönző intézkedéseket a járvány óta, a CSI300 index rekordokat döntött, és összességében 16 százalékkal emelkedett. Azonban az utóbbi napokban a piac kissé ingadozott, mivel a kezdeti lelkesedést felváltotta a kétely, hogy a politikai támogatás elegendő lesz-e a növekedés fellendítéséhez.
„Ha ez minden, amit fiskális politikaként kínálnak, a tőzsde fellendülése leállhat” – mondta Huang, utalva a szombati sajtótájékoztatón elhangzottakra. A befektetők arra számítottak, hogy a pénzügyminiszter részletes költségvetési számokat közöl a Kínai Népkongresszus hónap végi ülése előtt.
Ugyanakkor a befektetők attól is tartanak, hogy a kamatcsökkentések és a központi kormány vonakodása a nagyobb kiadásoktól veszélybe sodorhatják annak esélyét, hogy Kína gazdasága elérje az 5 százalékos növekedési célját.
Több elemző is türelemre intette a befektetőket, mivel a konkrét számok valószínűleg csak a hónap végén kerülnek napvilágra, amikor a Nemzeti Népkongresszus állandó bizottsága megvizsgálja és szavaz a javaslatokról. Jason Bedford, a Bridgewater és az UBS korábbi Kína-elemzője szerint Lan azon ígérete, hogy feltőkésítik a nagy állami bankokat, azt jelzi, hogy a hatóságok hitelkereslet fellendülésére számítanak.
„De a gazdaság csak akkor igényel több hitelt, ha hitelkeresletet teremtünk, amit csak úgy lehet elérni, ha fiskális támogatást nyújtunk” – tette hozzá Bedford.
A befektetőknek jó okuk van arra, hogy óvatosak legyenek Kína kiadási terveivel kapcsolatban. A fogyasztói bizalom és az ingatlanpiac visszaesése a kommunista vezetés évek óta tartó adósságcsökkentési és korrupcióellenes törekvéseinek mellékterméke. Ennek ellenére a remény, hogy a hatóságok komolyan veszik ezeket a problémákat, felhajtotta a külföldi és belföldi befektetők tőzsdei érdeklődését. A Kínai Népi Bank 500 milliárd jüanos csereeszköze – amely több pénzt irányít a tőzsdére – segített ebben a folyamatban.
Ha Lan által bejelentett ösztönzőcsomagot hamarosan bevetik, akkor elérhető az idei növekedési cél, de hosszú távon további kihívások várnak Kínára
– mondta Bruce Pang, a Jones Lang Lasalle vezető kínai közgazdásza.
A sajtótájékoztatón elhangzottak alapján a befektetők továbbra is türelmesek maradnak, és várják a részletes terveket, amelyek segíthetnek a gazdaság növekedési pályájának stabilizálásában, miközben a strukturális kihívások továbbra is fennállnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.