Németországban a jövő évi választás előtt egyre nagyobb a valószínűsége a szociáldemokrata–liberális–zöld kormánykoalíció felbomlásának: névtelenségüket kérő források a Bloombergnek arról beszéltek, hogy csak a félelemfaktor mentheti meg a koalíciót, vagyis ha Donald Trump visszatérne a Fehér Házba.
Az elmérgesedett viszony ma jól kivehető lesz, mivel a szociáldemokrata Scholz és a liberális pártot irányító Christian Lindner pénzügyminiszter párhuzamos és részben egymással versengő találkozókat tart az ipar képviselőivel, hogy feltérképezzék, hogyan lehetne az ország stagnáló gazdaságát fellendíteni.
A politikusok sem egymást, sem Robert Habeck zöldpárti gazdasági minisztert nem hívták meg. Habeck a múlt héten meglepte a politikai szövetségeseit, miután a tárcavezető bemutatta a beruházások ösztönzésére létrehozott alapra vonatkozó javaslatát. Scholz, Habeck és Lindner az elmúlt három évben kulcsszerepet játszottak a koalíción belüli kompromisszumok megkötésében,
azonban mostanra elvesztették egymás bizalmát.
A felek közötti feszültségek hónapok óta nőnek, miután a magas energia- és munkaerőköltségekkel küzdő feldolgozóipar gyengén teljesít, és Európa legnagyobb gazdasága belassult, miközben a bevándorlás is kiélezte a koalíciós viszályt. A három párt nagyot bukott az EP-választáson, majd a tartományi voksoláson is. Az FDP-nél már a parlamenti bejutás sem biztos.
Scholz körülbelül néhány hete bejelentette, hogy ipari paktumot köt gazdasági vezetőkkel, azonban Habeck és Lindner erről nem tudott. Habeck néhány nappal később Scholz javaslatára úgy reagált, hogy felvetette a vállalatoknak nyújtott támogatások bővítést, amit a költségvetési szigort pártoló Lindner elutasított.
Az FDP vezetője ezután hagyta, hogy parlamenti frakciója megbeszélést szervezzen a kancellári csúcstalálkozóra meg nem hívott kis- és középvállalkozásokkal, szervezetekkel. Ezt a találkozót néhány órával azelőtt tartották, hogy Scholz a szakszervezetek és a gyáripar képviselőit látta vendégül.
A politikai taktikázáson kívül további problémát okoz a 2025-ös költségvetés is, amelyet a törvényhozóknak két héten belül jóvá kell hagyniuk a parlamentben, de még mindig 10 milliárd eurós lyukat kell betömni. Az adósságfék betartása Lindner legfőbb prioritása, ami ellentétben áll a Habeck által szorgalmazott gazdasági ösztönzőkkel.
Félelem és rettegés a német iparban: tovább romlottak a kilátások
Európa legnagyobb gazdasága kiesik a nemzetközi kereskedelemből. A német exportban a hangulat egyre borúsabb, és ráadásul a legnagyobb iparágak tartanak a legnagyobb veszteségektől.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.