A londoni Canary Wharf pénzügyi negyed üres irodaépületeinek nagy részét más célokra, többek között szállodákká akarják átalakítani a tulajdonosok, miután az otthoni munkavégzés elterjedése miatt a helyi ingatlanok értéke meredeken zuhant.
Bár a koronavírus-járvány előtt a nyugati nagyvárosok üzleti központjai csurig tele voltak, az irodaházakra pedig óriási volt a kereslet, az utóbbi években, hála a magas hitelköltségeknek és az otthoni munkavégzés elterjedésének, az ingatlanok értéke mélyrepülésbe kezdett. Los Angeles pénzügyi negyede, Manhattan belvárosa vagy a párizsi La Defense különösen súlyos csapást szenvedtek el, miután a globális gazdaság központjaiból lassan szellemvárosokká válnak.
A londoni Canary Wharf tulajdonosai azonban azt tervezik, megálljt parancsolnak az összeomlásnak, és kihasználatlan irodaházaiknak teljesen új arculatot adnak.
A néhány évtizeddel ezelőtt irodanegyeddé váló terület bérbeadója, a Canary Wharf Group (CWG) anyagilag nehéz időszakon van túl:
Az irányváltás emiatt a túlélésről szól, a tulajdonos pedig azt tervezi, hogy az elavult épületeket zöldebbé tenné, miközben szabadidős tevékenységekre, a kiskereskedelemre, valamint tudományos és kulturális célokra hasznosítaná azokat. A legtöbb esetben azonban az irodákat szállodákká alakítanák át.
Az ingatlanpiac nem kér az épületeinkből, ám mindenki elfelejti, hogy mi London központjában vagyunk. Megfelelő befektetésekkel pár év alatt megszabadulhatunk a veszteségeinktől, és diadalmasabban térünk vissza, mint valaha
– magyarázta az átalakításokat John Mulqueen, a CWG befektetési igazgatója a Reutersnek, hozzátéve, hogy szerinte a vendéglátás még a brit gazdaság jelenlegi problémái mellett is megbízható szektor maradt.
A kanadai Brookfield befektető és a Katari Befektetési Hatóság tulajdonában lévő CWG jelenleg több mint 30 szállodaüzemeltetővel tárgyal, az átalakításokat pedig közleményük szerint az irodák bérlői, például a JPMorgan és a Barclays is támogatják. Ezzel ugyanis viszonylag olcsó szálláshelyeket szereznének a dolgozóiknak és az ügyfeleiknek egyaránt.
Jövő év elejére Canary Wharfban több mint ezer szállodai vagy rövid távra kiadott apartmanszoba állna majd rendelkezésre, amelyeket a környéken egy sor új üzlet, vendéglátóhely és szabadidőközpont tenne vonzóbbá.
Az irodák felújítása azonban költséges lesz, a tulajdonosoknak és a szállodatulajdonosoknak pedig várhatóan több százmillió fontot kell majd elkölteniük a projektre.
Bár az üzleti negyedben évekkel ezelőtt megkezdődött a zöldterületek kialakítása és a klímabarát fejlesztések bevezetése, a szállodaprojekt sikere érdekében muszáj lesz lakhatóbbá tenni a területet, amely egykor dokként üzemelt.
Emellett a Canary Wharf több új építésű lakóháznak is otthont ad, azok feltöltéséhez pedig kulcsfontosságú a helyi infrastruktúra fejlesztése. A CWG a tervek szerint parkokkal, játszóterekkel és szabadtéri sporteszközökkel tenné barátságosabbá a negyedet.
Az irodák azonban nem tűnnek el, sőt, Mulqueen szerint hosszú távon a bérlők vissza fognak térni, és a környék a brit főváros legnépszerűbb pénzügyi központjává fog válni – elsősorban a tervezett fejlesztések és a negyed színesítése miatt.
A bankok menekülnek az elavult toronyházakból, de egyre több a lakásbérlő Canary Wharfon. Zenei fesztiválok jelzik az új időket a korábban steril pénzügyi negyedben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.