Franciaország ipari minisztere kijelentette, hogy „abszolút szóba kerül” a Sanofi fogyasztói gyógyszeripari részlegének az amerikai Clayton, Dubilier & Rice (CD&R) magántőkealapnak történő eladására irányuló 15,5 milliárd eurós üzlet megakadályozása, ha a felek nem teljesítik a kormány feltételeit.
„Jogilag ellenezhetjük” – mondta Marc Ferracci ipari miniszter kedden a France Inter rádióban. Hozzátette, hogy a kormány a francia gyógyszergyártó cégtől és a vevőjelölttől a termelési volumennel, valamint a kutatás-fejlesztéssel kapcsolatos kötelezettségvállalásokat kér.
Ha ezeket nem teszik meg, vannak lehetőségek az eladás megakadályozására
– mondta a miniszter.
A francia kormány által támasztott követelmények nem újak, viszont a tervezett tranzakció erősen politikai dimenziót kapott azóta, hogy a Sanofi múlt héten bejelentette, hogy a CD&R ajánlata győzött a PAI francia magántőkecsoport által vezetett konzorciummal szemben.
A 15,5 milliárd eurós tranzakció várhatóan az idei legnagyobb értékű ügylet lenne Európában.
A jelenlegi – még nem biztos, hogy végleges – állapot szerint a Sanofi megtartaná 50 százalékos részesedését a fogyasztói üzletágban (Opella) viszont 50 százalékos ellenőrző részesedést adna el a CD&R-nek. A francia kormány a héten felvetette annak lehetőségét is, hogy egy állami befektetési szervezet, például a Bpifrance is részesedést szerezhetne, hogy a francia érdekeket garantálja.
Hétfőn Antoine Armand pénzügyminiszter a Sanofi egyik gyárában tett látogatása során Ferraccival együtt hangoztatta, hogy a Doliprane – a Sanofi által gyártott paracetamolmárka, amely gyakorlatilag minden francia háztartásban megtalálható – „továbbra is Franciaországban készül”. A Sanofi fogyasztói üzletágának kivonása visszatetszést váltott ki a közvéleményben és a politikában egyaránt. Franciaország általában nem engedi, hogy legnagyobb, stratégiai jelentőségű vállalatai külföldi kézbe kerüljenek – értékeli a helyzetet a Financial Times.
A tervezett tranzakcióból most is politikai kérdés lett. A francia szenátus jelentése szerint néhány gyógyszerből – például az inzulinból, illetve gyermekeknek beadandó vakcinákból – 2023-ban 1600 esetben mutatkozott hiány. A Covid–19-világjárvány idején a kormány ellenőrzést vezetett be a paracetamolra, amely a leggyakrabban vásárolt gyógyszer az országban. A Sanofit is támadták, amiért nem állított elő Covid-vakcinát, annak ellenére, hogy akkoriban a világ egyik vezető vakcinagyártója volt. (Jelentős magyarországi kapacitásokkal is rendelkeznek.)
A kritikusok szerint a Sanofi vitatott üzlete aláássa Emmanuel Macron elnök évek óta tartó törekvését a gyógyszergyártás fejlesztésére, a gazdaság fontos területein a szuverenitás visszaszerzésére és több ipari munkahely megteremtésére. Macron 2020-ban célul tűzte ki, hogy három éven belül újraindítja a paracetamol gyártását Franciaországban, beleértve a hatóanyagot is, amelyet a Sanofi jelenleg Ázsiából szerez be – ez a cél azonban nem teljesült.
A vita nem kívánt problémává vált a Michel Barnier miniszterelnök vezette új kisebbségi kormány számára, amely kénytelen volt azzal érvelni, hogy az eladás nem áll ellentétben Macron korábbi ígéreteivel. A kérdés körüli vitát jól jelzi, hogy
Macron saját frakciójának három pártjából mintegy 60 törvényhozó írt alá egy, a pénzügyminiszternek címzett nyílt levelet,
amely hangsúlyozza, hogy a tervezett tranzakció „teljesen ellentétes” azzal a „prioritással”, hogy Franciaországot az egészségügy terén önállóbbá tegyék.
A radikális jobboldali Nemzeti Tömörülés elnöke, Jordan Bardella szerint a Sanofi üzletágának tervezett eladása folytatja „Franciaország kiárusítását”. Bardella ezzel korábbi tranzakciókra utalt, ilyen volt például az Alstom energetikai üzletágának 2014-es eladása a General Electricnek. „Az egészségügyi szuverenitásunkat és a foglalkoztatást fenyegető kockázat jelentős; érthetetlen lenne, ha az állam hagyná, hogy ez megtörténjen” – mondta Bardella.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.