Robert Habeck az Európai Unió adósságszabályait kritizálta kedden. A német gazdasági miniszter és egyben a zöldek kancellárjelöltje ezeket a rendelkezések „biztonsági kockázatnak” nevezte, mivel megakadályozzák a védelemre és más prioritásokra fordított, nagyon szükséges kiadásokat.
„Ezek a szabályok nem felelnek meg a kornak” – mondta Habeck egy berlini ipari konferencián.
Habeck hozzátette, hogy az európai szabályok reformjait a német kormánykoalíció rosszul tárgyalta meg, de az ezért felelős Christian Lindner volt szabaddemokrata pénzügyminisztert nem nevezte meg.
A kiadások mértékéről hónapokig folyt a vita a koalíciós pártok között, mígnem Olaf Scholz néhány hete kirúgta Lindnert, ami miatt végül felbomlott a kormány és előrehozott választásokat írtak ki februárra. Lindner volt az, aki érvényben akarta tartani az adósságféket, azaz az alkotmány értelmében nem engedte eladósítani az országot.
Habeck azonban azon az állásponton van, hogy
akár hitelfelvétel árán is, de növelni kell a védelemre szánt összeget, még az adósságfék és az uniós szabályozás ellenére is.
Németország csak további megszorításokkal tudna megfelelni az EU költségvetési szabályainak jövőre.
Habeck szerint az EU új szabályai alapján lehetséges lehet több hitelt felvenni, ha az növeli a gazdasági bővülést. „De a tüzérségi lőszerek és a kikötőben lévő fregattok nem tartoznak ide” – jegyezte meg a védelmi kiadásokra utalva.
Lindner nem hagyta szó nélkül a gazdasági miniszter kritikáját. Szerinte az európai országoknak a lehetőségeikhez mérten kell költeniük, és „nagy aggodalmát” fejezte ki a Franciaország és Olaszország által felvett magas hitelek és adósságok miatt.
„Habeck miniszter úr a valutánk stabilitásával játszik. Ha Németország egyszerre megkérdőjelezi vagy megszegi az általam fáradságos munkával kialkudott uniós költségvetési szabályokat, akkor fennáll a gát átszakadásának veszély” – mondta Lindner a Reutersnek.
Vergődik a német gazdaság – óriási a pesszimizmus
Németország üzleti kilátásai novemberben a kormány összeomlása és a kereskedelmi vámokkal kapcsolatos fenyegetések miatt romlottak. A német gazdaságot zsugorodás fenyegeti Donald Trump miatt. A Bundesbank stagnálást vár az utolsó negyedévre, 2025 elejétől pedig enyhe fellendülést.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.