BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Former US President and Republican presidential candidate Donald Trump dances as he arrives to speak during his final campaign rally at the Van Andel Arena in Grand Rapids, Michigan, on the early morning of November 5, 2024. (Photo by JEFF KOWALSKY / AFP)

Tökéletes védelem a Trump-vámok ellen: Brüsszelnek jobb kereskedelmi partnerré kell válnia

Az USA emellett megoldást nyújthat Európa energiaellátására is. Brüsszel nagy nehezen rájött, hogy Trump védővámjait úgy lehet a legjobban kikerülni, ha együttműködik Washingtonnal.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke azt javasolja, hogy Donald Trump amerikai elnököt többek között úgy lehetne visszatartani az új vámtarifák bevezetésétől, ha Európa több cseppfolyósított földgázt (LNG) vásárolna Amerikából – írta a Politico.

Former US President and Republican presidential candidate Donald Trump dances as he arrives to speak during his final campaign rally at the Van Andel Arena in Grand Rapids, Michigan, on the early morning of November 5, 2024. (Photo by JEFF KOWALSKY / AFP)
Brüsszel nagy nehezen rájött, hogy Trump védővámjait úgy lehet a legjobban kikerülni, ha együttműködik Washingtonnal / Fotó: Jeff Kowalsky / AFP

A republikánus politikus választási kampányában központi szerepet kaptak az akár 20 százalékos védővámok, amelyekkel Trump az Egyesült Államok gazdaságát védené meg olyan kereskedelmi ellenfelektől, mint Kína. Az általános adók bevezetése azonban Európát is magába foglalná.

Brüsszel első reakciója agresszív és ellenséges volt: a bizottság gyors és kemény csapást ígért, ha az amerikai elnök bevezeti a vámokat, abban bízva, hogy ezzel majd leültetik Washingtont a tárgyalóasztalhoz.

Trump megválasztása miatt azonban gyorsan elpárolgott a vérszomj, és Von der Leyen hirtelen „békés és baráti” megoldásokat keres, hogy az EU jobb kereskedelmi partnere legyen az USA-nak.

Szerencsére a kereskedelmi háború startpisztolya még nem dördült el, Trump pedig még januárig nem fog beköltözni a Fehér Házba, így még van idő arra, hogy Brüsszel visszafogja a retorikáját. Az amerikai gazdaságra ugyanis az EU-nak nagyobb szüksége van, mint fordítva.

A kereskedelmi kapcsolatok megerősítésére azonnal megjelentek a javaslatok, amelyek közül a legvonzóbb az amerikai fosszilis energiahordozók – a kőolaj és a földgáz – behozatala lenne.

Közeledés a Trump-elnökséghez

Az EU energiaellátása az ukrajnai háború kitörése óta pengeélen táncol: az orosz gázcsapok a nyugati szankciók miatt egyre kevésbé vannak nyitva, miközben a közel-keleti konfliktus az alternatív útvonalakat veszélyezteti.

Az amerikai LNG-szállítmányok növelése óriási stabilizáló tényező lenne a kontinens számára, amellyel mindkét fél nyerne és jelentősen javítaná a kapcsolatokat Trump és Brüsszel között. Emellett pedig Európa energia-infrastruktúrája nem az ellenséges Moszkvától vagy a bizonytalan közel-keleti termelőktől függne, hanem egy régi szövetségestől, akivel a szoros kapcsolat egy többpólusú világban fontosabb lehet, mint valaha.

Donald Trump vámfenyegetéseit ezúttal komolyan veszi a világ

A cégek gyorsítják az importot, az EU megtorlásra készül. Donald Trump vámjaira mások is hasonlóképpen válaszolhatnak, és máris itt az újabb kereskedelmi háború.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.