Több száz, 13 európai országban, köztük Romániában értékesített kozmetikai termékben talált veszélyes vegyi anyagok nyomait – közölte az Európai Vegyianyag-ügynökség (ECHA) A bejelentés szerint ezek olyan szemceruzák, ajakceruzák, maszkok és balzsamok, amelyek olyan vegyületeket tartalmaznak, melyek növelik a rák és a meddőség kockázatát.
Az ügynökség által 2023 novembere és 2024 áprilisa között 13 európai országban, köztük Romániában vizsgált 4500 termék közül csaknem 300 termékben találtak ezeknek a tiltott anyagoknak nyomait egészségkárosító hatásuk miatt a finnországi Helsinkiben működő intézmény – közölte a Hotnews.ro.
Az ECHA szerint a szóban forgó termékek között volt szemceruza, ajakceruza, kondicionáló és hajmaszk. Az azonosított anyagokat a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagokról szóló stockholmi egyezmény, valamint az európai jogszabályok tiltják, mert az ezeknek való kitettség csökkentheti a termékenységet és növelheti a rák kockázatát.
A vizsgálat feltárta ezen termékekben a perfluor-oktánsav (PFOA), a hosszú szénláncú perfluorkarbonsavak (PFCA) és rokon anyagok jelenlétét.
Ezek az anyagok nem engedélyezettek a kozmetikumokban, mert perzisztens szerves szennyezőként (POP) vagy (nagyon) perzisztens, (nagyon) bioakkumulatív és mérgező (PBT/vPvB)ként azonosították őket, amelyek károsan befolyásolják az emberi egészséget és a környezetet. Használatuk a POP-okról szóló stockholmi egyezmény értelmében tilos, vagy a REACH-rendelet korlátozza.
Az országos tapasztalatok alapján a perfluorononil-dimetikon főként szemceruzában és ajakceruzában, ceruza vagy ceruza formájában fordult elő. A D4-et és a D5-öt a kondicionálókban és hajmaszkokban találták meg.
Például a perfluorononil-dimetikon PFOA-vá és hosszú szénláncú perfluorkarbonsavakra bomlik. A PFOA és a sziloxánok, a D4 és D5, lassan bomlanak le a környezetben, és felhalmozódnak az emberben és más fajokban. A PFOA nemcsak perzisztens a környezetben, hanem toxikus a reprodukcióra is, és feltehetően rákot okoz. A D4-ről azt is gyanítják, hogy befolyásolja a termékenységet.
A végrehajtó hatóságok intézkedéseket hoztak a nem megfelelő termékek piacról való eltávolítására. A legtöbb esetben az első lépés az volt, hogy írásos tanácsokat adtak ki a szolgáltatóknak a jogszabályok betartására vonatkozóan. A Hotnews.ro közlése szerint, a cikk írásakor az esetek mintegy felében még folyamatban volt a nyomozás.
Az ellenőrzéseket Ausztriában, Dániában, Németországban, Finnországban, Izlandon, Olaszországban, Liechtensteinben, Litvániában, Luxemburgban, Máltán, Norvégiában, Romániában és Svédországban végezték el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.