BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyértelmű irányok nélkül

Az iraki konfliktus rendeződése óta a befektetők újabb, a vásárlási döntéseiket meghatározó támpontokat keresnek a devizapiacokon. A jelek szerint a gazdasági fundamentumok iránt kezdetben mutatott érdeklődés megmaradt ugyan, az azonban sokszor kevésnek mutatkozik az eligazodáshoz.

Különösen nehéz helyzetben vannak ma azok, akik devizabefektetésen törik a fejüket. A piaci árfolyamok rengeteg információt közvetítenek ugyan, ám egy igen fontos dolog, a jövőben várható elmozdulások megjóslását segítő trend, vagy az annak kialakulására utaló jelek azonban szinte teljességgel hiányoznak belőlük. A meghatározó kurzusok nemritkán viszonylag szűk tartományban ingadozó, sokszor heteken belüli irányváltásokkal tarkított pályát járnak be, más devizák - például a jen a dollárral szemben - viszonylag stabil érték körül szlalomoznak már hetek óta.

A jelenlegi, az elemzők munkáját jelentősen megnehezítő helyzet kialakulása nagyjából azokra a napokra tehető, amikor az iraki háború kitörését követő, az annak kimenetelét övező bizonytalanság enyhülni látszott. Miután a döntéseiket korábban alapvetően meghatározó háborús események kiszámíthatóbbá váltak, a befektetők vásárlásaikhoz újabb kapaszkodókat kerestek, a jelek szerint azonban mind ez idáig nem nagyon találtak. Rövid időre úgy tűnt, hogy a konfliktusokkal terhelt időszakokban háttérbe szoruló gazdasági fundamentumok töltik majd be ezt a szerepet. És bár az érdeklődés az azok állapotát érintő hírek iránt továbbra sem múlt el teljesen, a gazdasági jelzőszámok az árfolyampályák egyértelmű meghatározására éppen a legaktívabb piacon, a dollár/euró kurzus esetében bizonyulnak alkalmatlannak. A két devizához tartozó gazdasági térségek ugyanis teljesítményüket tekintve meglehetősen kritikus stádiumban vannak, és bár "hagyományosan" a tengerentúli gazdaságot tekintjük kedvezőbb helyzetben lévőnek, az USA is meglehetősen vegyesen produkálja a jó és rossz makroadatokat.

De még ha pusztán a termelés, illetve a piac felvevőképességének oldaláról szemlélve kedvezőbbnek is ítéljük a tengerentúli gazdaság helyzetét, a ma már a GDP 5 százalékát is meghaladó mértékű folyó fizetési mérleg hiánya olyan mértékű nyomás alá helyezi az ország fizetőeszközét, amit hosszú távon nagyon nehéz, ha nem egyenesen lehetetlen lesz a jelenlegi árfolyamszinten hatástalanítani. Ahhoz, hogy a hiányt valamelyest mérsékelhesse az ország, nagy valószínűség szerint a dollár leértékelődésére is szüksége lesz. Az elmúlt 12 hónapban annak értékvesztése már így is elérte a 18 százalékot az euróval szemben.

Azt kijelenteni persze, hogy ez egyértelműen a jelenlegi, az eurónak kedvező folyamatok fennmaradását eredményezi majd, könnyelműség lenne. Egyrészről az árfolyammozgások meghatározásában az országok fundamentális teljesítménye - meghatározó ugyan, de - csak az egyik tényező. A tranzakciók egy jelentős részét nem is a befektetői szándék, hanem többek között a külkereskedelmi vállalatok ügyletei, illetve a más befektetési eszközök hozamainak összehasonlításából adódó határon átnyúló vásárlások teszik ki. A nemzetközi részvényvásárlások, illetve a kamatkülönbözet kihasználását célzó ügyletek mellett a spekulatív devizavásárlásoknak viszonylag szűk tere marad az árfolyamok meghatározásában.

Másrészről az elmúlt, közel egy hónap tapasztalatai is azt mutatják, hogy manapság rövid távon nincsenek egyértelmű mozgások. Aki megérzéseire hagyatkozva a kellő pillanatban vásárolt dollárt, még márciusban is jelentős összegeket kereshetett befektetésén. A március 10-ét követő nem egész két hét alatt az amerikai fizetőeszköz 1,1054 dollárról 1,0524 dollárra erősödött az euróval szemben, hogy azután újból a kiindulási szint közelébe gyengüljön. A jó befektető tehát manapság jobb, ha nem a trendet, hanem a megfelelő fordulópontokat keresi az árfolyamokban (amiket persze kevésbé volatilis időszakokban sem árt figyelembe venni).

Sajátosan alakult a japán fizetőeszköz élete is az elmúlt pár héten. Az áprilist megelőző hónapokban a jen tartós erősödését sokszor csak a japán kormányzat beavatkozásai tudták megfékezni, a hónap második hete óta azonban a dollárral szembeni kurzus a 120 és 121 jen közötti résbe szorult. Azóta az elmozdulások iránya sokszor napról napra változik. A befektetők kedvét feltehetőleg a hosszú idő után romlásnak induló külkereskedelmi mérleg vette el a jen vásárlásától, eddig ugyanis ez bizonyult közel az egyetlen tartósan jó teljesítményt nyújtó szegmensnek az ázsiai ország gazdaságának esetében.

Egy relatív stabil időszakot követően a font is a volatilis árfolyampályájú devizák táborába lépett. Ez részint a dollár megváltozott viselkedésének is köszönhető, az euróval szembeni elmozdulásait azonban elsősorban az eurózónához való csatlakozást pedzegető hírek befolyásolják. A befektetők annak bekövetkeztét megelőzően a font gyengülésére számítanak, így amikor annak közeledtét érzik, a kurzus esni kezd, ellentétes hírek esetén pedig - mint történt az egy hétfői parlamenti jelentés kapcsán is - várhatóan erősödni fog.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.