BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kétszeresére nőtt a Danubius vesztesége

A kedvezőtlen idegenforgalmi konjunktúra hatására a vártnál is nagyobbra sikeredett az idei első negyedévben a Danubius Hotels Rt. vesztesége. A társaság tegnap közzétett gyorsjelentésében a tavalyi év azonos időszakában mért 1,126 milliárd forintos hiány után az idén 2,172 milliárd forint adózás és kisebbségi részesedés levonása előtti deficitről számolt be. Az iraki háború, illetve azt követően az SARS-vírus terjedéséről szóló hírek nemcsak az év első három hónapjának eredményét vetették vissza érezhetően, de bizonytalanná és tervezhetetlenné tették a társaság egész évi üzletmenetét is.

A probléma súlyát mutatja, hogy az első negyedévben a Danubius valamennyi magyarországi szállodájában visszaesett a vendégéjszakák száma, a csökkenés vidéken 4-5, Budapesten pedig 12 százalékos volt. A bruttó szobaárbevétel a 4-5 csillagos hotelek esetében ennél is nagyobb, 15 százalékkal esett vissza. Érezhetően megcsappant a külföldi foglalások száma is, Svájc kivételével minden főbb küldő országból kevesebb vendég érkezett. Az árbevétel 978 millió forintos növekedéséhez - a tavalyi 5,461 után az idén 6,439 milliárd forint teljesült - a szlovák társaság 1,5 milliárd forinttal járult hozzá, ami azt is mutatja, hogy a külföldi érdekeltségek a nehéz körülmények ellenére is viszonylag jól teljesítettek. A cseh társaság koronában számított árbevétele emelkedett az idén, forintra átszámítva azonban a teljesítménye a tavalyi szint körül alakult. A teljes árbevételen belül a hazai szállodák részesedése 60,8, a szlovák és a cseh leányvállalaté pedig 25,5, illetve 13,7 százalékot tett ki. A költségek a szlovák társaság konszolidálásával emelkedtek, amit a magyarországi megtakarítási akciók csak részlegesen tudtak kompenzálni. A költségek és ráfordítások összesített értéke így 6,459 milliárdról 7,760 milliárd forintra emelkedett az időszakban.

A társaság számos szálloda rekonstrukcióját végezte az első három hónapban, az ezekre fordított beruházások 692 millió forintot tettek ki. Különösen kedvezőtlenül érintették a Danubiust a forint év eleji elmozdulásai a dollárral és az euróval szemben, melyeknek köszönhetően a társaság árfolyamvesztesége az előző évi 40 millió forintról 615 millióra emelkedett az első negyedévben. (VG)

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.