BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rekordszámú tétel a BÁV-nál

Míg az április a festmények jegyében telt, addig a május a műtárgyárverések hónapjának ígérkezik. A Polgár és a Nagyházi Galériát megelőzve a Kinizsi utcai árverezőcsarnokban a BÁV rendezi meg először - május 6. és 9. között - művészeti aukcióját. A négynapos árverés kínálata rendkívül bőséges: a skála a festményektől egészen a keleti tárgyakig terjed.

A BÁV májusi aukciója eddig soha nem látott bőséges kínálattal várja a gyűjtőket. A Kinizsi utcai csarnokban a részvénytársaság négy nap alatt 972 tételt árverez, közel 100 millió forintos összkikiáltási értékben. Az anyag további érdekessége az is, hogy a szokásos ékszer-, festmény-, bútor-, szőnyeg- és műtárgykínálat mellett kisebb keleti kollekció is szerepel az árverésre bocsátott tételek között.

A BÁV árveréseinek legsikeresebb részét hagyományosan az ékszerárverések jelentik, mely az idén már másodízben szerepel a cég aukciós programjában. A márciusban megtartott 63. ékszerárverést követően - a 230 elkelt ékszer és ezüsttárgy akkor több mint 19 milliós forgalmat jelentett - most 224 tételt magában foglaló ékszerblokk szerepel a nagyárverés első napi kínálatában. A korábbi hagyományokhoz hasonlóan várhatóan most is a briliánsokkal díszített női gyűrűk közül kerül ki a legértékesebb darab. A mostani kínálatból kitűnik egy art deco gyűrű, melyért 2,6 millióról indul a licit. A brill ékszerek mellett több kar- és zsebóra is színesíti majd a kínálatot. Itt három IWC és egy fekete számlapos, Patek-Philippe-szerkezettel ellátott zsebóra ígérkezik a legkapósabbnak.

Az ékszereket a 150 tételes festményanyag követi. A zömében másodrangú anyagban mind az antik, mind a XX. századi anyagot tekintve előfordulnak érdekességek is. A korai, XVII-XIX. századi tételek közül Gaál Ignác gyümölcscsendélete, valamint egy XVII. századi német festő bordó sapkás férfit ábrázoló, védett portréja (mindkettő 350 ezer forintól indul) tűnik a legizgalmasabb képnek. A XX. századi anyagból Vaszary János kisméretű tájképe (320 ezer forint) mellett Medveczky Jenő női képmása (420 ezer), Bor Pál csendélete (90 ezer) és Raymond Coxon fekvő aktja (180 ezer forint) emelkedik ki. A festményeknél sokkal jelentősebb szobrászati anyagot vonultat fel a BÁV. A árverezőház által összeállított széles választék egyben arra is utalni enged, hogy az utóbbi időben a plasztika egyre népszerűbbé vált a szélesebb vásárlói körökben is. Az anyag legjelentősebb darabjai a múlt századi hazai plasztika két kiemelkedő alkotójának tehetségét dicsérik: Megyessy Ferenc Lovas című bronzszobráért 230 ezer, Vedres Márk Fiatal leány, valamint Fuvolázó ifjú című munkáiért 420 ezer, illetve 260 ezer forintról indul a licit.

A három külön blokkban aukcionálásra kerülő ezüsttárgyak között elsősorban a nagyszámú XVII-XVIII. századi német, valamint felvidéki darab hordoz kiemelkedő értéket. Ilyen például az az 1690 körül készült augsburgi díszpohár, mely poncolt palástjával igazi ritkaságnak számít (induló ára 480 ezer forint), de nagy érdeklődésre tarthat igényt két - ugyancsak XVII. századi - augsburgi (230 ezer forint), illetve délnémet (130 ezer forint) borkóstoló is. Az ezüstök között több egyházi kegytárgy is szerepel. Egy barokk füstölő (500 ezer forint) mellett két misekehely ugyancsak nagyszerű kvalitásokkal bír. A dísztárgyak, cukortartók, szervírozóeszközök mellett több szép empire gyertyatartó is helyet kapott a remekül válogatott anyagban.

A kínálat további részét szőnyegek és bútorok képezik. A mintegy hatvan keleti szőnyeg közül néhány kaukázusi (közülük a legértékesebb kikiáltási ára 520 ezer forint) és egy Mesed (550 ezer forint) a leginkább feltűnő darab az anyagban, de a látványosan alacsony indulási árak miatt a többi tétel is felkeltheti majd a vásárlók érdeklődését. A bútorok között sajnos már kevesebb a figyelemre méltó, kiemelkedő kvalitású darab. A kisebb tömegű, filigrán szecessziós és eklektikus bútordarabok - könyvállványok, asztalkák, karosszékek - mellett feltehetőleg egy a XVIII. században, Hollandiában készült, körteborítású emeletes szekrény tarthat leginkább számot az érdeklődésre (2,6 millió forint). Ugyanakkor a XX. századi anyagban is akad néhány komoly munka, mint például az az art deco íróasztal (250 ezer forint), melynek szép, kissé túlzó formavilágával ritkán piacra kerülő látványossága a hazai bútorkínálatnak.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.