Egyes állampapíralapok már korábban, mások az elmúlt hónapokban fordultak erőteljesebben a jelzáloglevelek felé. Az elmúlt időszak lemorzsolódó állampapírhozamához képest ezek vonzóbb befektetési célpontnak tűnnek - magyarázta Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő Rt. portfóliókezelője.
A jelzáloglevelek az államkötvényeknek megfelelő minősítéssel bírnak, ám például az FHB és a HVB Jelzálogbank legutóbbi aukcióin 0,75-1 százalékponttal magasabb hozamot lehetett elérni, mint a hasonló futamidejű állampapírok esetében. Az MNB összesítése szerint tavaly novemberben 5,8 százalékot tett ki a hazai befektetési alapok összesített portfólióján belül az állampapíron kívüli hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok aránya, ami zömmel jelzáloglevelet jelentett, ám az 53,9 milliárdos állomány decemberben már 80,1 milliárdra gyarapodott. A jegybank legutolsó adata ugyan februárra vonatkozik, s e szerint 81,4 milliárd a volumenük, ám az alapkezelők elmondása szerint a vásárlási kedv nem csökkent. (Korlátot jelenthet viszont a törvényi szabályozás, miszerint az egy kibocsátótól származó hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok aránya nem haladhatja meg a 20 százalékot.)
Az év elejétől fokozatosan növelte az állampapíron kívüli hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok arányát az Erste Kötvény Alap is, s arányuk jelenleg már 20-25 százalékot tesz ki, aminek a zöme FHB-jelzáloglevelekben található - fogalmazott Durucz György alapkezelő -, ám jelenleg már nincs nagyon "hely" a további vásárlásra. Az alap befektetési politikája 30 százalékban maximálta ezen szegmens arányát, éppen ezért csak az alap nettó eszközértékének további növekedése jelentheti az újabb lökést.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.