BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Beindultak a zombirészvények

Alig négy hónappal ezelőtt úgy tűnt, hogy az American Airlines anyacége, az AMR Corp. nem kerülheti el a bankcsődöt, s búcsút mondhatott a Standard & Poor's 500 indexkosár tagságának is. A részvények árfolyama ráadásul alig ért egy dollárt, szemben az egy évvel korábbi 25 dollár körüli szintjével. A helyzet meglehetősen siralmasnak látszott, ám akik akkor mégis az AMR papírjai mellett döntöttek, azok az idei év egyik legnagyobb nyereségét mondhatják magukénak. A papír jelenleg 11 dollár magasságában forog, több mint 400 százalékkal meghaladva az első negyedév végi árfolyamát, ráadásul az S&P 500 index legjobb szereplőit is közel kétszeresen lekörözte - adta hírül a cnnfn.com.

Az elmúlt hónapok legnagyobb nyertesei a tengerentúlon korántsem az olyan blue chipek, mint a General Electric, illetve az IBM lettek, hanem az úgynevezett zombipapírok. Ezen részvények ugyanis maguk mögött tudva a véget, rakétaszerű árfolyam-emelkedést produkáltak. Az S&P 500 mutató legjobb teljesítményét az Avaya nyújtotta. A korábban a Lucent-csoporthoz tartozó, vállalatok számára telefonrendszereket gyártó társaság elmúlt két évét az árbevétel erőteljes csökkenése és veszteség jellemezte, ez év áprilisában azonban már arról számolt be, hogy majdnem sikerült egyenesbe jönnie. A következmény: részvényei 165 százalékkal drágultak ezt követően.

Az S&P 500 második negyedévi nyerteseinek top 10-es listáján három technológiai társaság is fellelhető (Broadcom, PMC-Sierra, Applied Micro Circuits), melyek közös jellemzője, hogy 2003 első negyedévének veszteségekkel és meglehetősen pesszimista kilátásokkal láttak neki. S bár a veszteségek nem tűntek el a PMC-Sierránál és az Applied Micro Circuitsnél, mindhárom társaság papírja 85-100 százalékot erősödött a második negyedévben, s a részvények iránti lelkesedés azóta sem lankadt.

Az ilyen cégek fellelése azonban meglehetősen kockázatos vállalkozás, s akár a szerencsejáték kategóriába is sorolható. Arról ugyanis soha nem árt megfeledkezni, hogy akármilyen olcsó egy papír, nullára még mindig leeshet az értéke - emlékeztetnek a piaci szakértők. Ha például valaki tavaly novemberben ugyanilyen megfontolásból a United Airlines anyacégének, a UAL Corp. papírjaiból vásárolt be kerek 3 dolláros árfolyamon, az megégette magát. Hiszen szemben az AMR-rel, a UAL nem tudott kilábalni pénzügyi kríziséből, s december elején a papír kurzusa már kétharmadával kevesebbet mutatott a nem sokkal korábban olcsónak tűnő áránál, s a cégre a csőd várt.

A legnagyobb hibát vélhetően akkor követné el a befektető, ha fellelkesülve az ehhez hasonló papírok második negyedévi teljesítményén, úgy dönt, ő sem marad ki ebből az emelkedési hullámból. A legtöbb elemző szerint ugyanis ezen magánszemélyeknek csalódniuk kellene, hiszen a "könnyű" pénzt már bezsebelték a spekulánsok. A légitársaságok többsége javuló eredményről számolhatott be az iraki háborút követő olajáresés, illetve a költségcsökkentő intézkedések hatására. Ez persze korántsem jelenti, hogy immáron a fellendülés útjára léptek volna a cégek, hiszen a 2001. szeptember 11-e előtti állapotuktól még igencsak távol állnak, főként, hogy a fapadosok is feladják nekik a leckét. Az elemzők ugyanis 2004 harmadik negyedéve előtt nem számítanak profitra a légitársaságoknál, ám nem is érzik úgy, hogy a részvények még alulértékeltek lennének.

Az Enron-botrány, majd a cég csődje által igen érzékenyen érintett árampiac szereplői is helyett kaptak az S&P 500 top 10-es listáján, a Calpine, a CMS Energy és a Mirant ugyanis 80-100 százalékos árfolyamnyereséget könyvelhetett el a második negyedévben. Életbiztosítás azonban egyik papírra sincs, amit az is mutat, hogy míg a Calpine további 15 százalékot drágult júliusban, addig a CMS és a Mirant 15 százalékot esett a június közepi csúcsukhoz képest.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.