Vízválasztó lehet a nemzetközi tőkepiacok jövőbeli alakulása szempontjából a vezető amerikai cégek héten napvilágot lá-
tó negyedéves gyorsjelentése. Elemzők alapvetően javulást várnak az egy évvel korábbi, illetve az idei első negyedéves értékekhez képest, ez az optimizmus pedig az elmúlt hónapokban kifejezetten jótékonyan hatott az egyes cégek árfolyamára, s így a börzeindexekre is. Most azonban elkövetkeznek az igazság órái. A pénzügyi szektor meghatározó szereplői mellett a technológiai óriások és az ipari konglomerátumok is beszámolnak arról, hogy miként telt gazdálkodás szempontjából az április-júniusi időszak, és piaci tapasztalataik alapján milyen kilátást vázolnak maguk és a befektetők számára. A sort múlt héten a Yahoo! internetes birodalom kezdte, negyedéves eredményadatának megduplázódásáról számol be, amely hajszálpontosan megfelelt az elemzői konszenzusnak, így érdemi eligazítást nem adott a támpontot kereső befektetőknek.
A Standard & Poor's 500-as indexe március 11. óta 25 százalékot emelkedett, ami tisztán a kedvező várakozásoknak és a további növekedésbe vetett hitnek tudható be. Nagy tehát most a teher az invesztorok hátán: ha sorra a várt feletti értékeket jelentenek a társaságok, az utólag indokolttá teszi az elmúlt hónapok befektetéseit, hiszen minden bizonnyal az árfolyamok - túljutva ezen piaci nehézségen - tovább emelkedhetnek majd. Ha azonban a valós helyzet elmarad a várttól, az keresztülhúzhatja a számításokat. A Thomson Financial által közzétett és a piaci szereplők által széleskörűen elfogadott prognózis értelmében azonban jelenleg az optimizmus az irányadó - derül ki a Bloomberg beszámolójából. E szerint az elmúlt negyedév az S&P 500 tekintetében 5,2 százalékos eredményjavulást hozhat, ezt a harmadik negyedévben 13, a negyedik negyedévben pedig 21 százalékos bővülés követheti.
Tény azonban, hogy a vállalati eredmények javulása alapvetően a kibocsátás növekedésével függ össze, ez pedig a háttérben óhatatlanul a teljes gazdaság növekedésének gyorsulását feltételezi. A középtávú kilátások beigazolódásához tehát a fogyasztói bizalomnak GDP-bővüléssé kell transzformálódnia.
Optimizmusra ad okot mindenesetre, hogy a jelentéstételi szezont megelőzően igen kevés cég tett csak közzé profitfigyelmeztetést, azaz a tényadat a terveknek megfelelően formálódhatott. További kedvező előjel, hogy az elemzői várakozások sem sokat módosultak az előző hetekben-hónapokban, azaz az egyes cégek tekintetében stabil konszenzus alakult ki, amely akár önbeteljesítő jóslatként is hathat.
Vegyük tehát végig tételesen a jelentéstevők táborát! A pénzügyi szektorból a két legnagyobb amerikai bank elmúlt háromhavi gazdálkodása ismerhető meg. A Citigroup hétfői értesítése 14 százalékos eredményjavulásról számolt be, a részvényenként 83 centes adat enyhén meghaladja a várakozásokat. Az irány tehát kedvező, kérdés azonban, hogy a JP Morgan lapzártánk utáni adatai mennyire igazolják ezt vissza. Tény mindenesetre, hogy a lassuló gazdasági környezet őket is mélyen érinti, a 45 éves mélyponton lévő kamatláb betéti oldalon pangást, hitelezési oldalon viszont felvirágzást hoz számukra. Kérdés tehát, hogy milyen forrásból és mennyire hatékonyan képesek biztosítani a szükséges forrást. Az amerikai gazdaság kulcsszavának számító fogyasztás azonban őket is közvetlenül érinti: a Citigroup bank- és hitelkártyapiacon játszott szerepe, a JP Morgan autóhitelezési aktivitása miatt van függő pozícióban.
Az Intel is kedvében tudott járni a befektetőknek. Eladásai nyolc százalékkal, nettó eredménye pedig 100 százalék felett volt képes emelkedni. A keddi bejelentést követően így a papír hét százalékot drágult, amely arra is következtetni enged, hogy az invesztorok a kilátásokat is kedvezőnek ítélik. Elemzők ugyanis emlékeztetnek, hogy a cég legújabb gyártósora minden eddiginél hatékonyabb, így változatlan piaci feltétel mellett is képes lehet további eredményjavulásra, ez a pozíció pedig újabb megrendelések elnyerését segíti, amely viszont a nagyobb volumen révén fokozhatja a kihasználtságot, és még magasabb hatékonysági szintre emelheti a termelést. A pesszimizmusra hajlamosabb megfigyelők azonban azt is felemlegetik, a javulás részben annak tudható be, hogy egy évvel korábban számos egyszeri teher sújtotta a cég eredménykimutatását, ezek nélkül pedig most önmagában is tetszetősebbnek tűnik a kép.
Döntő lehet az autóipar eredményhelyzete is, a várakozások a General Motorsnál (GM) és a Fordnál is egyértelműen negatív irányúak. A GM tavalyi térhódítása ugyanis az akciók miatt előre hozott várakozásoknak volt köszönhető, amelyeknek most itt a böjtje. Ráadásul a cég nyugdíjalapja is finanszírozási gondokkal küzd, amelynek fedezésére nemrég 17,6 milliárd dolláros kötvényt bocsátottak ki. A japánok mindemellett töretlenül jönnek föl az amerikai eladási listákon. A lapzártánk után jelentő Ford pedig az előzetes jelek szerint szintén bajlódik eladásaival, a pozitív eredményért elsősorban csak a Hertz és a Ford Credit leányvállalatok lesznek a felelősek.
Kérdéseket vet fel az IBM is, hiszen a Nasdaq 29 százalékos emelkedése ellenére a hardverből szoftverbe tolódó társaság csak hat százalékot tudott erősödni. A japán és amerikai picon romló Coca-Cola és a szokatlan módon a részvényopciókból kihátráló, ám jelentős osztalékot fizető Microsoft szintén izgalommal tölti el a növekedésben bízó és ennek támpontjait kereső befektetőket. Eredményhirdetés ma és holnap várható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.