A jelek szerint nem igazolódtak be az év elején a vállalati kötvénypiac kiapadásához fűzött aggodalmak. Az első három hónapban tapasztalt kibocsátási rali után sok elemző várt elhúzódó uborkaszezont, jóslatukkal ellentétben azonban a befektetési bankok az év első felében világszerte soha nem látott, összesen 2,1 ezer milliárd dolláros értékben vettek részt vállalati kötvényaukciók megszervezésében. A piacvezető bank továbbra is a Citigroup maradt, a rangsor második helyét viszont az ebbe az üzletágba jelentős energiát fektető, elsősorban Európában aktív Deutsche Bank (DB) kaparintotta meg a JP Morgantől.
A kimagasló teljesítményhez a pénzintézetek agresszív piacszerzési törekvésein túlmenően a hátszelet a vezető gazdasági régiók történelmi mélyponton álló kamatszínvonala biztosította. Az Egyesült Államokban a közelmúltban döntöttek egy újabb, 25 bázispontos mérséklésről, aminek köszönhetően az irányadó kamatszint a világ vezető gazdaságában egyszázalékos lett, az eurózónában pedig június eleje óta ennél egy százalékponttal magasabb ráta határozza meg a kamatszínvonalat. A csökkenő költségek számos társaságot ösztönöztek korábbi, drágább hiteleik újrafinanszírozására. A befektetési bankok erre a hajtóerőre az év hátralevő részében is számítanak, de kalkulációikban emellett már fokozódó finanszírozási igényt támasztó növekvő beruházási kedvvel és egy újabb terjeszkedési hullám beindulásával is számolnak. Míg ugyanis a kötvényrészlegek rendre túlteljesítették az előző évi számaikat, a bankoknak vállalatfelvásárlási, egyesülési megbízásuk szinte egyáltalán nem akadt 2003 első felében. A bevételeik ennek ellenére szépen növekedtek ez időszakban, a Goldman Sachs a második negyedévben például 23 százalékkal emelte bevételeit, a Lehman Brothers nyeresége pedig ennek több mint duplájával nőtt ebben az időszakban. A piacvezető Citigroup a 2002-es 161 milliárd után 179,5 milliárd dollár értékben vett részt tanácsadóként kötvényaukciók megszervezésében, a második helyezett DB teljesítménye 140,9 milliárd dollár volt.
Az impozáns eredményeket azonban a piac sem adta ingyen, a bankok ugyanis a növekedésért cserébe tetemes kockázatot vállaltak magukra. A Citigroup például a Worldcom csődjéből származó veszteségeit volt kénytelen leírni, a JP Morgan pedig a botrányos sorsú Enron egyik legnagyobb hitelezője volt. A Deutsche Bank az első negyedévben 165 millió eurós nyereségre tett szert vállalati kötvénykibocsátások szervezésével, miközben ennek a dupláját tette félre az esetleges további veszteségek fedezése céljából.
A legnagyobb kibocsátók sorában találjunk a világ vezető autógyártóját, a General Motorst (GM). A GM 13,5 milliárd dollár értékben vett fel hitelt az amerikai vállalattörténet legnagyobb volumenű egyszeri kibocsátása keretében, de további 4 milliárd dollárért bocsátott ki átváltoztatható kötvényeket is. A befektetési bankok bevételeit növelte számos állam kormánya is - többek között Finnországé és Belgiumé -, melyek aukciók helyett ilyen úton biztosították az ország adósságállományának újrafinanszírozását, Nagy-Britannia pedig 3 milliárd dollárnyi szindikált hitelt vett fel ebben az időszakban.
A legkiemelkedőbb bevételekre a magas kockázatú bóvlipiacon tehetnek szert a pénzintézetek. A bankoknak fizetett átlagos jutalék ezek esetében az egyes tranzakciók értékének 2,4 százaléka körül alakul, szemben a felső kategóriás papírok esetében megszerezhető kevéske, 0,1 százalékkal. A kockázatos kötvény kategóriában a piacvezető a Credit Suisse First Boston volt az első fél évben, az összesített lista első két helyezettje csak utána következett.
A közeljövőbe tekintő vélemények megoszlanak a tekintetben, hogy tartható-e az eddigi teljesítmény az év második felében is. Véleményükkel talán azok vannak kisebbségben, akik szerint a lendület változatlan marad az előttünk álló hat hónapban. Jóllehet az irányadó kamatszint emelésével egyelőre sem a tengerentúlon, sem pedig az öreg kontinensen nem kell számolnunk, az egyes vállalati hitelleveleken elérhető kockázati felár oly mértékben visszaesett az elmúlt hónapokban, hogy több befektető már most egyes, magasabb kockázatú feltörekvő országbeli vállalat kötvényének értékesítésébe is belekezdett. Emellett nem elhanyagolható szempont a kötvénypiac azon sajátossága sem, miszerint annak éven belüli teljesítménye jellemzően az első hónapokban csúcsosodik. Amenynyiben a vállalatok iránti bizalom ismét szárnyra kap, az több, jelenleg még a kötvénypiacokon aktív befektetőt részvényvásárlásra csábíthat. Ez pedig a piac rendes működése esetén elsősorban a kötvénybefektetések köréből von majd el tőkét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.