BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Első helyen a Deutsche Bank

A nemzetközi kötvénykibocsátások megszervezésében dinamikus fejlődést mutató Deutsche Bank piaci részesedés alapján az idei évben átvette a vezető pozíciót a Citigrouptól. A német banknak az európiacon a legnagyobb a sikere, a tengerentúlon továbbra is nagyobbik riválisa vezeti a rangsort.

A Deutsche Bank (DB) fennállása óta először az első helyre került a nemzetközi kötvénykibocsátásokat szervező pénzintézetek rangsorában, letaszítva ezzel a trónról a címvédő Citigroupot. Az országhatáron átnyúló, rendszerint euróban vagy dollárban denominált adósságlevelek piaca az év eddigi részében 1600 milliárd dolláros növekedést ért el, és ezzel a világ kötvénypiacainak legdinamikusabban fejlődő szegmensévé vált. A DB eddig 391 millió dolláros díjbevételre tett szert ezekből a tranzakciókból.

Az univerzális banki tevékenység felől egyre inkább a befektetési banki szerepkör irányába tendáló frankfurti székhelyű pénzintézet sikerét több tényező indokolta, az euró bevezetése az egyik első és talán legfontosabb mind közül. Az uniós deviza megjelenésével ugyanis a vállalatok és a nemzeti kormányok olyan új egységes felvevőpiachoz jutottak, amely valódi alternatívát biztosított a korábban szinte egyeduralkodó dollárkötvényekkel szemben. Az euró bevezetésével a korábban csak nemzeti fizetőeszközben kibocsátó francia, német vagy olasz vállalatok a nemzetközi piacon is nagyobb tételben jelentek meg adósságleveleikkel. A nagyobb pénzintézetek közül a Deutsche Banknak sikerült a legjobban meglovagolnia ezt a hullámot, részesedése a nemzetközi kibocsátásokból jelenleg 9,1 százalékos. A második helyezett Citigroup 8,9 százalékkal követi őt. A DB részesedése a harmadik negyedévben ugyanakkor tovább nőtt, a Bloomberg legfrissebb adatai szerint az ma már 10 százalék feletti.

Nem kifejezetten a Deutsche Bankot, hanem a szektor egészét támogatta, hogy a részvénypiac visszaesésével párhuzamosan a kötvények iránti érdeklődés az elmúlt két-három évben stabil növekedést mutatott. A hitelfelvétel olcsóbbá vált, mint szinte bármikor korábban, a kötvények által biztosított hozamok pedig azok általános csökkenése ellenére is jó üzletnek bizonyultak a befektetőknek. Az átlagosnál is hosszabbra nyúló rali azonban a nyár eleje óta csillapodni látszik, a világgazdaság növekedésének helyreálltával pedig minden bizonnyal tovább csökken majd az érdeklődés az adósságlevelek iránt. Mindez nemcsak az euró-, de a dollárkötvényeket is érzékenyen érintheti. Előbbiek számára jó, utóbbiaknak pedig kedvezőtlen hír, hogy az ázsiai országok, melyek jelenleg az amerikai állampapírpiac legnagyobb vásárlói közé tartoznak, a jövőben befektetési politikájuk módosítását tervezik. A változtatás elsősorban az általuk vásárolt kötvények devizanemének leváltását jelentené, azaz a jövőben portfólióikban túlsúlyba kerülhetnének az euróban denominált papírok. A folyamat már csírájában megkezdődött, az elmúlt hét végén tartott G7-csúcs pedig annak továbbvitelét valószínűsíti. A vezető iparosodott államok képviselői ugyanis többek között hosszasan feszegették az egyes gazdaságok teljesítőképessége és az azokhoz tartozó fizetőeszköz árfolyama közötti kapcsolat hiányának problémáját, elsősorban az ázsiai országok gyakorlatát helyezve górcső alá. Ezen államok többsége ugyanis devizáját mesterségesen alulértékelve tartja, amihez az elsődleges támaszték szerepét a dollár tölti be. Közéjük tartozik a nagyok közül Kína és Japán is.

A devizapiaci erőviszonyok is az eurókibocsátásoknak kedveznek; az uniós deviza a várakozások szerint az elmúlt hónapok megingását követően középtávon erősödni fog a dollárral szemben, amire garanciát az USA tetemes fizetésimérleg-hiánya jelenthet. Ami pedig kedvez az eurónak, az a DB-t is segíti, az európai piacot legjobban talán a német pénzintézet ismeri. A befektetők megítélése szerint legalábbis biztosan.

A Deutsche Bank ugyanakkor az idei első helyet természetesen nem kapta ingyen, a piacon kialakult agresszív árversenyben a DB is jelentős szerepet vállalt. Thaiföld 1997-ben még a teljes kötvénymennyiség 0,65 százalékát fizette meg díj formájában a Salomon Smith Barneynak és a Lehman Brothersnek egy kibocsátása során, az idén a Deutsche Bank 0,1 százalékot kapott egy feleakkora tranzakcióért. A megbízás elnyeréséért a német banknak a Citigrouppal kellett megküzdenie, és mint azt a thaiföldi kormány képviselői utóbb megjegyezték, az amerikai rivális sem adta könnyen az első helyet.

A Deutsche Bankot az európai piac specialistájának tartják, növekedése azonban a tengerentúlon is kiemelkedő ütemű, igaz, jóval alacsonyabb bázis mellett. A dollárpiacon továbbra is verhetetlen a Citigroup, részesedése 16,7 százalékos, szemben a DB 5,6 százalékos arányával. A rés ugyanakkor az egyes pénzintézetek között a piac egészét tekintve növekvő.

A New York-i Merrill Lynch piaci részesedése például 1999-es vezető pozíciót jelentő 8,6 százalékos szintjéről az idén 4,8 százalékra esett, a Morgan Stanley pedig 6,8 százalékról csúszott vissza 6 százalékra. A DB ennek megfelelően 2,9 százalékponttal vezet a harmadik és 3,9 százalékkal a negyedik pénzintézet előtt. Három éve a rés még csak 1,2, illetve 1,9 százalékos volt.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.