Bár számos magyar társaság részvénye be van vezetve külföldi tőzsdékre, és magyar székhellyel működő befektetési szolgáltatók is rendszeresen hajtanak végre vételi és eladási megbízásokat magyar papírokra ezeken a börzéken, e gyakorlat jogi megítélése korántsem egyértelmű. A hazai tőkepiaci szabályozás ugyanis a "tőzsdekényszer" elvére épül, amelyet a törvény nem kellően egyértelmű megfogalmazásából eredő bizonytalanságok miatt sok esetben megszorító jelleggel értelmeznek, azaz részvénytőzsdeként csak a Budapesti Értéktőzsdét (BÉT) ismerik el. A külföldi börzék megítélése pedig bizonytalan.
A tőzsdekényszer elve kimondja, hogy befektetési szolgáltató (brókercég) az ügyfelek tőzsdére bevezetett értékpapírokra vonatkozó adásvételi megbízását csak börzén teljesítheti, sőt ezen instrumentumok esetében saját számlás ügyleteit is csak a tőzsdén hajthatja végre. Ezen elv mögött az a megfontolás húzódik, hogy a börze jellegéből adódóan az a fórum, ahol a kereslet és a kínálat koncentrált megjelenése, a transzparencia és a standard szerződésben foglaltak miatt mind az eladó, mind pedig a vevő számára a legkedvezőbb feltételek alakulnak ki.
Ezen gyakorlatra jelenleg két irányból nehezedik nyomás. Egyfelől a külföldi tőzsdék konkurens volta, másfelől pedig az uniós gyakorlatként ismert "legjobb ajánlat begyűjtésének elve" vet fel kérdéseket. Ez utóbbi ugyanis a tőzsdekényszer ellentéte.
Vegyük azonban sorjában. A jelenleg megfogalmazott tőzsdekényszer szempontjából ugyanis kérdéses, hogy pontosan milyen kritérium alapján határozzuk meg a börzét. A tőkepiaci törvény e tekintetben meglehetősen általánosan fogalmaz, és lényegében a tőzsde tartalmi elemeként a fent vázolt keresleti és kínálati koncentrációt és a standardizáltságot említi. Ha azonban a jogszabály hatályát tekintjük, akkor a vonatkozó előírások mindegyikének valóban csak a BÉT felelne meg. A bevezetőben említett piaci igény, sőt gyakorlat azonban ezzel ellentétes. Mol-, Matáv-, Richter-, OTP-, Egis-papírok, de még Antenna Hungária-, Fotex-, Zwack-részvények is megtalálhatóak német, osztrák, illetve angolszász tőzsdéken, s ebből adódóan a hazai brókercégek egynémely ügyfele megbízást is ad ezen távolabbi tőzsdéken való ügyletkötésre. A szerződés szabadságának általános elve erre tulajdonképpen lehetőséget ad, amelyet az a közgazdasági magyarázat is megtámogat, hogy pontosan ezek az arbitrázs célú ügyletek azok, amelyek képesek a nemzetközi piacokat szinkronizálni.
Így aztán már hajlanánk arra, hogy a tőzsdekényszer mellett szereplő tőzsdedefiníciót a külföldi börzékre is kiterjesszük. Az alapos válasz megadásához azonban azt a tényt is mérlegre kell tennünk, hogy a magyar jogszabály által a tőzsdével szemben támasztott tételes követelmények valójában számonkérhetetlenek, sőt nem is ellenőrizhetők külföldi börzék esetében, a tőkepiaci törvényben foglalt általános tőzsdedefiníció pedig gyakorlatilag az úgynevezett szabályozott piacok jóval tágabb körére is értelmezhetőek. A gyakorlatban tehát nehéz megmondani, hogy mely külföldi értékpapírfórum érdemes a magyar jog szerinti tőzsde címére, míg a Deutsche Börse AG által üzemeltetett Xetráról ez kétséget kizáróan elmondható, addig kisebb országok illikvidebb és alacsonyabb szabályozottsági szintű piacairól már nehezebben.
A tőzsde fogalmának behatárolásáról folytatható szakmai vitát minden bizonnyal az uniós piaci harmonizáció fogja feloldani. Idővel ugyanis a magyar szabályozás is kénytelen lesz idomulni a "best execution" elvéhez, azaz a már említett "legjobb ajánlat begyűjtésének" módszeréhez. Ez esetben ugyanis a tőzsdekényszer megszűnik, és a brókercég a hozzá vételi vagy eladási szándékkal érkező ügyfél igényének lehető legjobb teljesítésére kell hogy kötelezze magát az elvárható gondosság mellett fellelhető összes ajánlat tekintetében, beleértve a saját számlás értékesítést is. Ez a gyakorlatban annyit tesz, hogy a brókercég az ügyfélnek bármely legális forrásból származó értékpapírt beszerezhet, illetve értékesíthet, de az ügyletnek mindig az adott időpillanatban fellelhető legkedvezőbb ellenajánlattal kell találkoznia. A brókercég tehát megteheti, hogy saját számláról értékesít, vagy OTC-ügylet keretében biztosít ügyfele számára értékpapírt, de az itt elért feltételeknek legalább olyan kedvezőeknek kell lenniük, mint az ugyanarra a termékre vonatkozó nyilvános - és ezért referenciaként kezelt - tőzsdei árfolyamnak, illetve az ottani feltételek összességének.
Ezen gyakorlat még fokozottabb transzparenciát, adatszolgáltatási és dokumentációs hátteret követel meg a szereplőktől, azaz itt valójában a szakirodalomban csak elméleti kategóriaként kezelt "tökéletes informáltság" felé való elmozdulásról van szó. Ezt kétségtelenül nehezíti az ügyletek típusának és számának növekedése, ugyanakkor a piaci szereplők elvárása serkentő erőként is hat. A magyar tőkepiac szempontjából a "tőzsdekényszer" elvét tehát a fejlődés egy szükséges állomásának tekinthetjük, a távlati elképzelések azonban minden bizonnyal a "best execution" modell átvétele felé mutatnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.