Szeptember az elmúlt fél évszázad statisztikáját nézve az év legrosszabb hónapjának számít: átlagosan 0,44 százalékkal mérséklődött a tőzsdemutató értéke ekkor. Ráadásul az sem tűnik valami biztatónak, hogy az 1952 óta eltelt 51 szeptemberi közül 30 eséssel zárult. A második helyet illetően egyébként nem kell messzire menni, október áll a vesztesek sorában 0,4 százalékos átlagos lemorzsolódásával.
A statisztika beigazolódása rég nem látott sikersorozatot szakítana meg. Az S&P 500 index márciusi mélypontjához képest 26 százalékos pluszban van. A június 17-én elért idei csúcsához képest enyhén apadt ugyan, miután a befektetők egy része úgy gondolta, hogy a részvényárfolyamok a tőzsdecégek idei várható profitját, illetve a gazdaság alakulását már tükrözik. Egy újabb lendülettel azonban augusztusban ismét 1,8 százalékot erősödött a mutató, hasonlóan a Dow Joneshoz, míg a Nasdaq 4,4 százalékos növekedést tudott felmutatni ebben a hónapban. Az S&P 500 és a Dow Jones már hatodik hónapja tudott pozitív teljesítményt felmutatni, a Nasdaq pedig egy hóval rátett erre egy lapáttal. Az S&P 500 egyébként 1998, a Dow és a Nasdaq pedig 1995 óta nem büszkélkedhetett ilyen sikersorozattal.
Egyes piaci szakértők szerint ez a hónap esést hozhat, főként, ha a gazdaság fellendülésébe vetett hit - amely épp hogy az árfolyamok erősödését gerjesztette - meginog. Ha ebben a hónapban bármelyik makrogazdasági adat azt sugallja, hogy nem a megfelelő irányba haladnak a folyamatok, akkor az árfolyamok lejtőre kerülhetnek - véli Wayne Reisner, a Carret & Co. szakembere a CNN Moneynak adott nyilatkozatában. Mások azonban a lendület folytatódására számítanak. A vélekedések között talán segíti az eligazodást, ha egy kicsit jobban az eddigi "törvényszerű" esések mögé nézünk.
Az elmúlt négy évtized adatait vizsgálva szembeötlő, hogy az éves eredmény-előrejelzésüket ebben a hónapban mérsékelték legnagyobb számban a tőzsdei cégek. Egy éve például ez idő tájt olyan nevek tettek közzé profitwarningot, mint a Honeywell International, a JP Morgan Chase, az Electronics Data Systems, miközben az S&P 500 mutató 11 százalékot esett, ami 1998 augusztusa óta a legnagyobb visszaesésnek számított.
A cégek eredmény-előrejelzései mellett a lejtmenetben a befektetési alapok is "ludasak" lehetnek, hiszen adómegfontolások miatt a pénzügyi évük lezárása előtt (a többségnek október 31-ével ér ez véget) így próbálnak veszteséget realizálni.
E két szempont alapján nem elképzelhetetlen, hogy a statisztikák előtt ismét csak fejet hajt a piac, különösen a tengerentúlon, ahol ez az érv igen nagy úr.
Arról sem szabad továbbá megfeledkezni, hogy akadnak óvatosabb befektetők is, akik például néhány részvényükön azért próbálnak túladni, mivel a profitjavulás ütemét jóval meghaladta a drágulás mértéke. Ilyen okból eshet eladási hullám "áldozatává" például az Intel, amely már 38-as P/E mutatóval büszkélkedhet, s az idén már 84 százalékos áremelkedést tudhat maga mögött. Hasonló cipőben jár a Disney, amelynek P/E mutatója 33, miközben az S&P 500 indexkosarába tartozó cégek átlagos P/E értéke 19. A második negyedévben a vállalatok profitja 9,6 százalékkal erősödött, míg július-szeptemberre 14,5, a következő három hónapra már 21,3 százalékos erősödésről szólnak a prognózisok. Éppen ezért egy tízszázalékos árfolyamesés benne van a pakliban - vélik egyes piaci szakértők.
Azonos véleményre jutottak a technikai elemzők is; egyik érvük úgy szól, hogy míg a Nasdaq indexkosárban szereplő részvények árfolyamcsúcsainak és azok számának aránya június 6-án 16 százaléknál járt, addig ez a ráta augusztus végére 7 százalékra apadt. A New York-i értéktőzsdét nézve pedig 10-ről 6 százalékra mérséklődött ez a ráta. Ha pedig az árfolyam-emelkedést elkönyvelő részvényeket vesszük górcső alá, akkor azt kell látnunk, hogy 1975-ben, 1982-ben, 1990-ben, illetve 1998-ban, az erősödési hullám kezdetén az árváltozás mértéke az elmúlt 50 nap vonatkozásában 20-35 százalék között mozgott, míg száz napot véve alapul legalább 27 százalékot mutatott. Jelenleg az elmúlt ötven nap 17,6 százalékos áremelkedést produkál, a száznapos pedig 23 százalékosat. Ezek vonzó számoknak tűnnek ugyan, de nem a statisztikák tükrében. Ez pedig egyet jelenthet: az elkövetkező két hónap a korrekció időszaka lesz.
Arról sem szabad azonban elfeledkeznünk: az elmúlt hónapokban ugyan több elemző is felhívta a figyelmet a részvényárfolyamok esetleges túlzott emelkedésére, van egy tényező, amely továbbra is az erősödés mellett szól: ez pedig nem más, mint az optimista hangulat. S hova nőhet az S&P 500 index 2003-ban? Egyes vélemények szerint az 1100 pontos határt is áttöri a mutató, ami a mostani állapotához képest több mint 9 százalékos növekedést jelentene, egész évre vonatkozóan pedig 25 százalékosat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.