A pénzpiacok a G7-es csúcsokat követő, a világ vezető iparosodott országainak pénzügyminiszterei és jegybankárai által kiadott zárónyilatkozatoknak általában nem tulajdonítanak különösebb jelentőséget. A legutóbbi dubai konferenciával, úgy tűnik, nem ez a helyzet. A két héttel ezelőtti tárgyalásokat lezáró szeptember 20-ai kiadványnak a devizapiacok rugalmassá tételét sürgető üzenete jelentős felfordulást okozott az árfolyamok életében. Csak hogy a legfontosabbakat említsük: a dollár esni kezdett az euró ellenében, de előbbivel szemben a jen is többéves csúcsot döntögetett az elmúlt napokban.
A helyzet furcsaságát csak fokozza, hogy a nyilatkozat kiállítói, mint az utóbb reakcióikból kiderült, egyáltalán nem számítottak ilyen mértékű együttműködésre a piacok részéről, sőt ma már talán az is megkérdőjeleződött bennük, hogy valóban ez volt-e az, amit akartak. Mert tény ugyan, hogy a jen, vagy a kínai jüan hosszú évek óta mesterségesen alacsonyan tartott árfolyama jó ideje böki a vezetők szemét, John Snow amerikai pénzügyminiszter azonban még ma is az erős dollár politikájának fenntartásáról beszél. Köztudott ugyanakkor, hogy a két cél nemigen fér meg egymás mellett, hiszen az ázsiai országok rendszerint a zöldhasú erősítésével érték el saját fizetőeszközeik gyengülését. Az sem biztos, hogy az eurózónának ilyen időkben, amikor a gazdaság teljesítménye igen távol van még a kívánatos szinttől, éppen egy folyamatosan erősödő fizetőeszközre van szüksége. A befektetők bizalmát erősíti ugyan ez a tendencia, az összesített GDP közel 10 százalékára rúgó külkereskedelmet azonban annál inkább megviseli.
Tetszik vagy sem, az euró ma már ismét 1,17 dollár közelében jár, a zöldhasú pedig a 110 jenes értéket súrolja. A japán deviza esetében az erősödést fékezheti, hogy a Bank of Japan lazítása minden bizonnyal csak egy bizonyos jenértékig érvényesül majd, annak elérése - amit általában 110 jen környékére tesznek - esetén ugyanis újabb intervenció valószínűsíthető. Az eurónál azonban ilyen fékező erő egyelőre nincsen, az amerikai fizetési mérleg rekordmértékű hiánya hosszú időre tartósíthatja a jelenlegi tendenciát. Amennyiben az USA gazdasága ténylegesen dinamizálja magát, a hiány még fokozódhat is. (VG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.