BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az áttörés még várat magára

A szeptember sem törte meg a hazai befektetési alapok piacán júniustól tapasztalható tendenciát. A konstrukciókban lévő vagyon tovább apadt, igaz, az előző hónapokban tapasztaltaknál már szerényebb mértékben. Egyedül a deviza- és az ingatlanalapok tudtak kedvező teljesítményt felmutatni.

A hazai nyílt végű befektetési alapok piacán a nyári hónapokban érzékelhető visszaesést nem lehetett egyedülállónak tekinteni, hiszen 2002 hasonló időszakában is apadás következett be a vagyont illetően, bár annak mértéke elmaradt az elmúlt hónapokban tapasztaltaktól. Ám míg az elmúlt évben a szeptember a trend lezárulását jelentette, addig az elmúlt hónap nem hozott fordulópontot.

Az alapok összesített nettó eszközértéke az elmúlt hónapban az előzetes számításaink szerint fél százalékkal, mintegy 1055 milliárd forintra apadt. (Eszerint május vége óta 9 százalékkal morzsolódott le az alapok tőkéje.) Az egyes befektetésialap-típusokat jellemző tendencia mit sem változott: továbbra is a pénzpiaci és kötvényalapokból szivárog el a pénz, az előbbinél ez alig fél százalékot jelentett, míg az utóbbinál közel 4-et. A magyarázat sem változott: még mindig érződik a júniusi kamatemelés hatása. S amíg 9 százalék feletti betéti kamattal találja szemben magát az ügyfél, addig nem is áramlik vissza a pénz ezen konstrukciókba - hangzik az alapkezelők véleménye.

Úgy tűnik, a részvényalapok továbbra sem jelentenek vonzó alternatívát a befektetők számára, s bár a BUX szeptember elején többéves csúcsot mondhatott magáénak - ami egyúttal az alapok teljesítményét is számottevően megdobta -, a vételi kedvet ez sem hozta meg. A hazai részvényekre koncentráló konstrukciók vagyona több mint 3 százalékkal mérséklődött.

Az említett pénzkiáramlásokat pedig nem tudta kompenzálni a nemzetközi, illetve az ingatlanalapok vagyonának bővülése. A devizarészvényalapok eszközértéke 10 százalékot meghaladó mértékben nőtt, míg az ingatlanalapoknál lejátszódó közel 4 milliárdos bővülés döntően az OTP Ingatlanbefektetési Alap számlájára írható. Az ÁPV Rt. székházának megvásárlását követően ugyanis négymilliárd forintra volt szüksége, miután az alapokban egyik ingatlan részaránya sem haladhatja meg a 20 százalékot (az épület értékét pedig 3,5 milliárd forint körülire teszik). Ennek eredményeként a dobogó első helyére került fel az OTP Ingatlanalap, amelynek jelenleg 18,1 milliárd forint a nettó eszközértéke. (Korábban ezt a címet a Raiffeisen Ingatlanalap birtokolta, jelenleg a vagyona 16,7 milliárd.)

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.