BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Erős műtárgykínálat a BÁV-nál

Az idei őszi szezon legnagyobb műtárgykínálatát vonultatja fel e heti árverésén a BÁV. Kedden ékszereket és kisebb ezüsttárgyakat, szerdán festményeket, műtárgyakat, bútorokat és szőnyegeket, míg csütörtökön kerámiákat, dísztárgyakat, valamint ezüstöket árverez Kinizsi utcai központjában a cég.

Komoly anyaggal vág neki az év végi árverési szezonnak a BÁV. A 954 tételt felsorakoztató impozáns kínálatban - összkikiáltási érték: 89 102 000 forint - számtalan ritkaság található. Az első nap ékszerkínálatában a XIX. századi biedermeier és neobarokk darabok, valamint a XX. század első felére jellemző szecessziós és art decós tételek között egyaránt találhatók kiemelkedő kvalitású ékszerek. Előbbiek közül egy fülbevalópár és egy nyakék (kikiáltási ár 120, illetve 150 ezer forint), míg az utóbbiak közül két gyűrű (800 és 900 ezer forint) lehet majd a legkelendőbb tétel. Az ékszerek másik jelentős csoportját képező kar- és zsebórák között is széles kínálatból válogathatnak a gyűjtők. A több mint 40 tétel közül a legmagasabb kikiáltási árról egy 1940 körül Svájcban, Audemars Piguet műhelyében készült óra indul. Az aranytokba foglalt, 18 köves, ankerjáratú szerkezet alapára 700 ezer forint.

A második nap változatos kínálatába festményeket, bútorokat, szőnyegeket, "dianás" ezüst- és egyéb dísztárgyakat válogattak a cég szakemberei. A festmények között néhány remek Rudnay Gyula- és Boldizsár István-alkotás mellett Sugár Andor női portréja emelkedik ki kvalitásával. Kifejezett ritkaságnak számít az az impozáns képóra, melynek igényesen kidolgozott festményén Drezda XIX. századi látképe tűnik fel. A látkép egy bécsi mester, C. L. Hoffmeister alkotása (1828), míg a városkép mögött egy 1780 és 1810 között készült óra található (1,2 millió forint).

A viszonylag szűkebb bútorkínálatban elsősorban a historizáló darabok dominálnak, de barokk és biedermeier tételek is felbukkannak. A legérdekesebb közülük az a XVIII. századi barokk sarokvitrin (250 ezer forint), melyet az érdeklődők a BÁV plakátjairól már jól ismerhetnek. A szolid festészeti és bútor anyag mellett a szőnyegek lehetnek a második nap fő szereplői. A 93 tétel között több, ritkaságszámba menő kirmán (290 ezer forint), derbent (200 ezer forint) vagy éppen ferahán (250 ezer forint) szőnyeg színesíti az elsősorban kaukázusi és perzsa darabokból álló kínálatot.

A művészeti árverés harmadik napi anyagának törzsét üvegtárgyak, kerámiák és antik ezüsttárgyak képezik. Az estét felvezető néhány asztalneműt, illetve a judaica körébe tartozó ezüsttárgyat követően porcelánok, üvegtárgyak és kerámiák kerülnek kalapács alá. A XIX. század végi tárgyak között - több Zsolnay-kerámia és izgalmas keleti porcelán mellett - egy 1870 körül készült cseh neorokokó díszváza (180 ezer forint), a szecessziós darabok közül pedig egy Loetz irizáló üvegváza (140 ezer forint) lehet a favorit.

Az árverést lezáró ezüstkínálat több mint száz tételt felölelő antik anyaga várhatóan az aukció legemelkedettebb hangulatú része lesz. Az ezüsttárgyak közül a barokk ezüstpoharak és -serlegek (200 és 800 ezer forint között), az empire boroskancsók, gyertyatartók (280 és 420 ezer forint), a historizáló darabok közül pedig Bachruch Antal gazdagon kiképzett kandeláberpár- ja (2,5 millió forint) érdemel kitüntetett figyelmet. Szentpétery József pesti ötvös fedeles cukortartójának (280 ezer forint) párdarabja a budapesti Iparművészeti Múzeumban található.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.