BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nívós darabok alapáron

Három napon át telt ház mellett folytatta le őszi művészeti árverését a Polgár Galéria. A jelen lévő nagyszámú látogató azonban igen megfontoltan költekezett annak ellenére, hogy a Váci utcai galéria kiváló anyagot válogatott össze 15 éves fennállásának megünneplésére.



A Polgár Galéria jubileumi árverésének főbb adatai - összkikiáltási érték 159 510 500, összleütési ár 178 649 500 forint - méltók a jeles évfordulóhoz. Az eredmények alaposabb tanulmányozása mégis megfontoltságra ösztönöz. A legszembetűnőbb adat, mely alapvetően árnyékolhatja be az aukció sikerét, az az, hogy - bár az 581 tételből álló kínálatból viszonylag kevés, csupán 146 maradt vissza - meglepően sok, 138 alkotás csak licitemelkedés nélkül, alapáron kelt el a három nap során. Elgondolkodtató, hogy a számtalan jelentős festményt és műtárgyat felvonultató anyag aukcionálása során csupán elvétve lehettek tanúi a jelenlévők a korábban oly jellemző parázs csatáknak. Ugyancsak jellemző adat a vásárlókedv "nyomottságára", hogy az alapáron elkelt tárgyak között nyolc egymillió forint felett kikiáltott tétel akadt.

A Munkácsy Mihály Ballada című alkotásával fémjelzett festészeti anyagban több kiemelkedő kvalitású és ritka alkotásra is licitálhattak az érdeklődők. Ezek közül csupán három, Vaszary János (18 millió forint), Paizs Goebel Jenő (1,2 millió forint) és egy ismeretlen 17. századi bolognai festő (9,5 millió forint) egy-egy alkotása ért el jelentősebb sikert. A már említett Munkácsy-alkotás csak méltánytalanul alacsony áron (28-ról indulva 34 millió forintért) cserélt gazdát, csakúgy, mint Rippl-Rónai József, Ámos Imre, vagy éppen Szőnyi István több színvonalas munkája.

A Polgár Galéria eredményeinek értékelése során a Kieselbach és a Mű-Terem néhány hete megrendezett árveréseinek értékeléséhez hasonló következtetésre juthatunk (VG, október 6., 19. oldal). A három komoly festészeti anyag mérsékelt fogadtatása a kereslet átmeneti visszaeséséről árulkodik. A jelek szerint a hazai műkereskedelem háza táján egyre nagyobb erőfeszítésre van szükség az érdeklődés életben tartása érdekében. A lendület pillanatnyi megtorpanását a kereskedők és piaci szakértők egybehangzóan a hazai gazdaság egészének állapotával magyarázzák.

A festmények általánosan kitüntetett, reprezentatív szerepét megillető első nap után a második és harmadik estén bútorokat, szőnyegeket, műtárgyakat, végül ezüstöket és ékszereket aukcionált több-kevesebb sikerrel a galéria. Míg a Polgárnál hagyományosan erős bútor-, ezüst- és ékszerkínálat terén kielégítő eredmények születettek, addig elsősorban a keleti dísztárgyak, a szőnyegek és a ritkaságnak számító közel 50 tételes fegyverkollekció árverezése során a résztvevők aktivitása csak közepesnek volt mondható. A bútorok, valamint az ezüstök és ékszerek esetében tapasztalt fokozottabb érdeklődés - szemben a festmények kínálatával - elsősorban a magasabb árfekvésű, ritka és egyedi alkotások iránt mutatkozott meg. Igaz azonban, hogy a komolyabb kikiáltási árú ötvöstárgyak többsége is csak mérsékelt licitemelkedéssel, bár az első nap eredményein mindenképp javítva, méltányosabb leütési árakkal talált gazdára. Magasabb értékemelkedést ebben a kategóriában szinte kizárólag az antik ezüsttárgyak értek el: a legszebb eredménnyel egy 1860 körül készült olasz serleg büszkélkedhetett (240 ezerről indulva 600 ezer forintért ütötték le). Ha csak alapáron is, de elkelt az ezüstkínálat legnívósabb tétele is. Az Augsburgban készült, gyümölcsökkel, növényekkel és antik maszkokkal díszített 17. századi tálat 1,2 millió forintra tartotta a piac. Minimális értékemelkedéssel zárta az estét a kínálat legértékesebb ékszere. A 76 briliánssal és 78 apró gyémánttal díszített art deco karék 1,6 millió forintért került új tulajdonosához.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.