BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Számottevően eltérő feltételek

Jelentősen eltérnek a "nagy ügyfelekre" szakosodott bró-kerek díjtételei a "hétköznapi" befektetőkre összpontosító cégekéitől - derül ki a pénzügyi felügyelet (PSZÁF) öszszehasonlító adataiból. A brókerválasztásnál érdemes valamennyi szóba jöhető tarifát figyelembe venni.

A tőzsdei részvények adásvételére szóló megbízások díjánál alig találni már olyan értékpapírcéget, amely a felszámított százalékos tarifát ne kötné valamilyen minimumdíjhoz. Egy ilyen akad: az Általános Értékforgalmi Bank (ÁÉB). Míg az előbbi százalékmértéke átlagosan 0,2-1 a piacon, a hozzá kötődő minimumtarifánál nagy a szórás: ennek öszszege lehet ezer, de akár 30 ezer forint is - olvasható ki a felügyelet összeállításából.

Az ÁÉB-hez hasonló megoldást alkalmaz bizonyos konstrukcióinál a Concorde és a Postabank értékpapírcége is. Ennek lényege: a viszonylag alacsony százalékos díjhoz kapcsolódik egy fix díj. Hasonló a helyzet az állampapír-megbízásoknál, ahol szintén 0,15-1 százalékosak, de minimum 2-30 ezer forint között szóródnak a tarifák. Itt egyetlen kivétel akad: a Raiffeisen Bank, amelynek költsége mindössze fix ezer forint adásvételenként.

A talán másik legfontosabb költségnél, a számlavezetési díjnál egyaránt találni fix díjas vagy a nyilvántartási, esetleg a névérték százalékában felszámított költségeket. Itt aránylag egyszerű eldönteni, mi a legolcsóbb, hiszen jó pár piaci szereplő - így a Biztonság-Invest, a CIB Értékpapír, a Swap - teljesen ingyen kínálja e szolgáltatását.

Utóbbiak egy részénél még a számlanyitás sem kerül pénzbe, csakhogy ugyanez a helyzet a piaci szolgáltatók döntő többségénél is. Általában nincs külön tarifája az évi egyszer kiküldött ügyfélszámla-kivonatnak sem, bár több esetben épp az ingyenes számlavezetők számítanak fel ezért havi pár száz forintot. A rendkívüli értesítők általában darabonként 500-1500 forintba kerülnek. Ismeretes: az ügyfelek egy része a ma még meglévő adókedvezmény érdekében tőkeszámlát vezethet. Ezek díja általában ugyanannyi, vagy hajszállal drágábbak a "hagyományos" ügyfélszámlákhoz képest.

Könnyen elveszítheti megszerzett nyeresége egy részét az, aki mindössze e néhány díjtípus alapján próbál brókercéget választani. Az ügyfeleknek ugyanis több más, kiegészítő költséggel, például a készpénzfelvétellel is számolniuk kell. Itt is akadnak ingyenes lehetőségek: a CIB (bankszámláról való felvételnél) és a Planinvest - részvénytranzakcióknál viszont borsos árat számító - Westdeutsche Landesbank és a BNP-Paribas Bank.

A többieknél 0,1-1 százalék közötti, esetleg pár száz forintos fix díjú pénzfelvételi tarifákkal lehet találkozni. Egyesek ugyanakkor csak bizonyos összeg felett kérnek el díjat, mások pedig egy fix "plafonnal" maximálják annak mértékét. Készpénz helyett persze olcsóbb megoldás lehet a máshová történő átutalás: ennek díja 0,05-0,2 százalék között van a piacon, a VIBER-átutalás díja viszont akár 1 százalékot is felemészthet. Ha az értékpapírtranszfer - azaz a különböző brókercégeknél meglévő számlák közötti eszközáthelyezés - útját választjuk, azért általában fix 1000-5000 forintot kell fizetni - derül ki a PSZÁF statisztikájából.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.