Az elmúlt években a magyar, cseh és lengyel kötvénypiacokkal szemben mutatott kimagasló érdeklődés után ma már több vezető tengerentúli és nyugateurópai befektetési bank alternatív utak után kutat a kelet-közép-európai régióban. Az ok: a befektetők egyre inkább keveslik a felsorolt országok által nyújtott hozamokat, és aggódnak azok gazdaságainak instabilitása miatt is. Az új favorit ezzel szemben Románia, Bulgária és Horvátország lehet.
A legutóbbi öt évben a konvergenciasztori biztos befektetési modellnek bizonyult, a visegrádi négyek állampapírjai a legjobban teljesítők lettek Európában ez idő alatt. A csatlakozó országok jelentős erőfeszítéseket tettek az infláció lefaragására, erősítették devizáikat, és mérsékelték az országon belüli kamatszintet is. Kötvényeik a csatlakozást megelőzően tartós erősödésre voltak ítélve. Ennek köszönhető, hogy Lengyelországban az amerikai állampapírok hozamszintjéhez mért prémium mostanra átlagosan 1,17 százalékpontra esett - tavaly még 1,4 százalékpont volt -, ezzel szemben Bulgáriában a megfelelő érték jelenleg még 1,88 százalékpontos. Az ország tízéves eurókötvényeinek hozama a sikeres EU-népszavazást követően június közepén rekordalacsony, 3,51 százalékos értékre esett, jóllehet mértéke 2000 márciusában még 6,13 százalékos volt. Csehországban a tízéves koronaswapráta az utóbbi négy évben 7,7-ről 4,4 százalékra sülylyedt, így annak szintje jelenleg a megfelelő euró-paraméterrel egyező. Hazánk 2009-ben lejáró európapírjainak hozamszintje ugyancsak júniusban járt mélypontján, akkor a kötvények 3 százalékos hozamot fizettek, szemben a 2000. eleji 6,5 százalékkal. A romániai vagy horvát befektetések sokkal jobb üzletnek mutatkoznak - mondta a Bloombergnek Vadym Sliusar, a Deutsche Bank (DB) régióra szakosodott alapkezelője, aki a közelmúltban döntött portfóliója 30 százalékának utóbbi országokba való átcsoportosításáról.
Tény, hogy mind Bulgária, mind pedig Románia a korábbi vezető országokban meglévőnél magasabb hozamot kínál a befektetőknek, ráadásul az ehhez párosuló kockázatok is folyamatosan csökkennek. A hozamok a rohamosan növekvő keresletnek köszönhetően itt is mérséklődnek ugyan, szintjük azonban még így is magasnak mondható: Bulgária 2013-ban lejáró adósságlevelein például 5,8 százalékot nyerhetnek a befektetők. (Másfél éve a megfelelő érték még 8 százalékos volt.) Románia kilencéves eurókötvényeinek hozama jelenleg valamivel 6 százalék alatt mozog, másfél éve 6,4 százalék volt. A legutóbbi, februárban tartott horvát kötvénykibocsátáskor - ahol a felkínált mennyiség 500 millió euró volt - a befektetők a papírokat négyszeresen jegyezték túl.
A belépés az újonnan felfedezett piacokra azonban ma még nem mentes a kompromisszumoktól. A kibocsátások viszonylag kis volumenűek, ráadásul a gazdasági fundamentumok törékenységétől való félelmükben az országok piacaikat csak részlegesen nyitják meg a külföldiek előtt. Románia lejben denominált papírjait például ezek a befektetők nem vásárolhatják, az ország ugyanis tart a keresletingadozások következtében a devizaárfolyamra helyeződő nyomástól, valamint az infláció elszabadulásától. A közeljövőben azonban ez a szabály is változhat, Mugur Isarescu jegybanki kormányzó legalábbis a napokban ilyen tartalmú utalást tett.
A kellő likviditás hiánya mellett a másik vásárlást korlátozó tényező az érintett országok alacsony hitelbesorolása: mind Bulgária, mind pedig Románia minősítése befektetési fokozat alatti, így több intézményi szereplő a reá vonatkozó szabályozás miatt kénytelen távol maradni a piactól. Több vezető banki szakértő szerint ugyanakkor a változás itt is már csak idő kérdése, a Moody's a jövő év elején várhatóan mindkét ország besorolásán javítani fog. A legnagyobb veszély ezen országok relációjában így talán az maradt, hogy 2007-ben képesek lesznek-e teljesíteni az EU-taggá váláshoz szükséges kritériumokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.