BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A befektetők büntetnek

Az amerikai befektetők szelektálnak: az ősszel kirobbant botrányban érintett befektetési alapokból (legalábbis amelyikről eddig ez kiderült) komoly tételeket vonnak ki, ám ez nem jelenti, hogy magától a konstrukciótól elfordultak volna. A részvényalapokba az elmúlt hónapban 24,5 milliárd dollárnyi friss pénz áramlott.

Közel 25 milliárd dollár - a tengerentúli részvényalapokba ekkora összeg áramlott az elmúlt hónapban, tavaly március óta a legnagyobb mennyiség. Érdekes fejleménynek tűnhet, hogy a befektetők kedvét még a szeptemberben kirobbant botrány sem tudta elkedvetleníteni a konstrukciótól, amiben egyébként összesen 7000 milliárd dollárnyi tőke található. (Mint ismert, egyes alapkezelők néhány ügyfelének egyedi konstrukciókat adott, nevezetesen a már elévült napi eszközértéken vásárolhattak befektetési jegyet.) A tengerentúli gazdaság bővülése jótékonyan hatott - magyarázzák a vásárlási kedvet az elemzők.

A botrány azonban nem múlt el nyomtalanul, ami az érintett alapok látványos vagyonvesztésében tetten is érhető. Az Alliance Capital Management Holding, az Amvescap, a Federated Investors és a Janus Capital alapjaiból összesen mintegy 3,1 milliárd dollár áramlott ki, amióta a New York-i főügyész, Eliot Spitzer elkezdte vizsgálatát az említett alapoknál. Ennél kicsit érzékenyebben érintette a dolog a Putnam alapkezelőt, ahonnan október vége óta 14 milliárd dollárt vontak ki a befektetők, az összvagyon 5 százalékát. Ráadásul nem kisebb befektetők döntöttek így, mint az arkansasi és New York-i nyugdíjalapok. A Putnam Investments anyacége, a Marsh & McLennan részvényei pedig 11 százalékot zuhantak.

Az említett befektetési alapok egyébként nem is a legkisebb szereplői a piacnak: az Alliance, az Amvescap, a Federated, a Janus és a Putnam összesen 1400 milliárd dollárt kezel, ami nem kevesebb összeg, mint a francia gazdaság egésze.

Bár Spitzer a Nations Fundsot és a Bank One-t is górcső alá vette, úgy tűnik, a kezdeti sokkot követően a befektetők bizalma viszatért a konstrukciók iránt. A beáramló tőke legnagyobb nyertese pedig a Fidelity, a Vanguard és az American Funds lett, vagyonuk összesen 12 milliárd dollárral nőtt. Ha már a nyerteseknél tartunk, a legjobban teljesítő amerikai befektetési alap címet a Kopp Emerging Growth Fundja nyerte el 78 százalékos erősödésével, míg a dobogó második helyére Daniel Perkins Discovery alapja került. Az év eddig eltelt részében 68 százalékos árfolyamnyereséget produkált az alap.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.