Bár napjaink lakberendezési trendjét szemlélve a 18-19. századi bútorok nem tartoznak a legkeresettebb darabok közé, mégis, a hazai műkereskedelemben a kvalitásos barokk, empire és biedermeier bútorok rendre gazdára találnak az egyes árveréseken - mondta el lapunknak Lengyel László művészettörténész. A szakértő példaként hozta fel a BÁV múlt héten lezajlott 43. művészeti árverésének eredményeit, ahol a kínálat két legizgalmasabb darabja szinte egyedüliként ért el jelentősebb licitemelkedést. Lengyel szerint a bútorrégiségek értékesítésének gyakorlata nem az árverések prioritását bizonyítja, hisz nívós és ritka - sokszor az aukciókon licit nélkül maradó - bútordarabok néhány hét leforgása alatt gazdára lelnek egy-egy galéria vagy aukciósház kiállítótermében. Az árverési kategóriák talán legnehezebben értékesíthető műfaját jelentő bútorok látványos és kiegyensúlyozott teljesítőképességét az a tény is nehezíti, hogy a bútorgyűjtés szenvedélyének ma Magyarországon - ha másért nem is, fizikai akadályok, rendszerint helyhiány miatt - csak kevesen hódolhatnak. A szakértő azt is elmondta: ritka és értékes bútorokat leggyakrabban azok a gyűjtők vásárolnak, akik más jellegű gyűjteményük miliőjéhez illő környezetet kívánnak otthonukban kialakítani. Eközben a századfordulón készült bérpaloták, bérházak és villák lakásainak igényes berendezései - a korhűség jegyében - leggyakrabban a szecesszió, art deco és Bauhaus-stílus igézetében kerülnek kialakításra.
A Nagyházi jövő héten kalapács alá kerülő bútorkínálatáról a szakértő elmondta, a számtalan tetszetős tétel között nem ritka a kiemelkedő munka. Ilyen többek között az a 19. század végén készült, biedermeier szalongarnitúra, melynek hat topolyaborítású darabja remek mesterségbeli tudásról árulkodik. A szakértő a kisebb, s talán éppen ezért jóval kelendőbb darabok közül az egyedi székek bő kínálatát emelte ki, miközben a teljes anyag legizgalmasabb darabjának egy régi bútortípus, az emeletes írószekrény egy kivételesen szép példányát tartja. Az 1820 körüli, feltehetőleg Magyarországon készült bútor haboskőris borítása kissé bizarr megjelenést kölcsönöz a darabnak, és ez igazi unikummá avatja a Nagyházi kínálatában. A zömében 18. és 19. századi tételekből álló kínálatban a szakértő egy 20. századi tárgyat is kiemel: az 1910 körül készült bécsi tükör igényességével tűnik ki amezőnyből. (VG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.