BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elindult a Mol-jegyzés

Megkezdődött a Mol-részvények nyilvános értékesítése. A befektetőknek mától december 5-éig van lehetősége arra, hogy jegyezzenek az olajipari társaság részvényeiből. Nyilvános eladás keretében fél-másfél millió darab papír kerül forgalomba, a maximumár 7100 forint.



Hosszú évek óta először ismét az érdeklődés középpontjában a részvénypiac. A Földhitel- és Jelzálogbank részvényeinek nyilvános forgalomba hozatala, egy frissen a piacra kerülő papír fogadtatása is rávilágított: van kereslet itthon a részvények iránt. A Mol pedig már egy megfelelő múlttal rendelkező alternatíva. Jelen feltételek mellett érdemes a kibocsátásban részt venni? - merül fel sokakban a kérdés.

A nyilvános jegyzés keretében minimum 492 ezer, maximum 1,476 millió darab papírt ajánlanak fel, 7100 forintos maximumár mellett. Ez a mennyiség kisebb az utolsó nyilvános akcióban megforduló 2,46 millió darabnál. Az árplafon viszont olyan magasságot jelent, amelyet a papír nyolcéves tőzsdei pályafutása során sohasem kóstolt.

Akik öt évvel ezelőtt a 6100 forintos áron jegyeztek, azzal a tudattal tették azt, hogy a megelőző kibocsátások jócskán hoztak a konyhára. Az 1995-ben 1100, majd 1997-ben 2790 forinton jegyzett papírokkal mondhatni nem lehetett veszíteni. Az 1998-as ügy azonban kiábrándító volt. A részvény minimális időt töltött 6000 forint fölött, és volt idő, amikor a 4000-es szint alatt is megmártózott. A mostani akciót azonban nem feltétlenül e közelebbi múlttal érdemes összehasonlítani. A társaság helyzete s a tőkepiaci klíma is számottevően változott.

A cég fundamentálisan jó állapotban van. Az elmúlt évek ballasztja, a gázüzlet a szabályozás rendezésével legalább kiszámíthatóvá vált. Egyéb szegmenseiben az iparághoz képest jól teljesített eddig is a cég, s vannak olyan területei (például a kitermelés), amelyben mu-

tatói nem csak a régiót tekint-

ve kimagaslóak. Mindemellett olyan eredményeket mutatott fel a társaság a térség olajiparának alapvető átrendeződésében, amely figyelemre méltó. S talán épp ez utóbbi tény az, amely miatt a befektetés igazán ígéretes, s egyben jelentős kockázattal terhelt is. Olyan folyamat zajlik ugyanis a térségben, amely rövid időn belül kiemelhet s eltüntethet cégeket. További bizonytalanságot jelenthet az a tény, is, hogy a világ tőkepiacain az elmúlt évek depreszsziója oldódni látszik ugyan (a meghatározó gazdaságok a kilábalás jeleit mutatják), a háborús események és terrorfenyegetettség azonban még gyakran borzolják a kedélyeket a tőzsdéken.

Mindezek fényében a meghatározott maximumár enyhén magasnak látszik, igaz, e megállapításhoz érdemes hozzátenni azt is: így fogadta a piac az FHB 4900 forintos árplafonját is. A végleges ár ennél jóval lejjebb, 4300 forintra került, lényegesen meghaladva azonban azt a szintet, amelyre a piac eredetileg taksálta a papírt.

A jegyzési feltételek szerint egyébként a kis mennyiségek (200 darab alatt jegyzők) iránt érdeklődőknek lehetőséget teremtettek a halasztott fizetésre, amely esetükben javítja az ügylet kondícióit. Viszonylag kis befektetéssel (részvényenként 2500 forint) juthatnak hozzá a részvényhez, s a fennmaradó összeget jövő év szeptember 1-jéig kell megfizetniük. Ha pedig ez március 29. után, de szeptember 1. előtt történik meg, 500 forint árkedvezményt kapnak. (Értelemszerűen a hátralék törlesztéséig nem adhatják el papírjukat.) A nagyobb mennyiséget jegyzők (1500 darabig adható le igény) a maximumár befizetése mellett adhatják be igényeiket. A tényleges értékesítési ár és a maximumár különbözetét legkésőbb december 20-áig kapják vissza.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.