A Fitch nemzetközi hitelminősítő cég szerint a még csak most készülő, a bankok kockázati tartalékképzését szabályozó Bázel II. tervezet sem elég jó arra, hogy az előírás szerint számított tőkemegfelelési mutatóból a hitelintézet hitelképességére, működési stabilitására következtethessünk. A hitelminősítő ezt a véleményét tegnap megjelentetett tanulmányára alapozta.
A vizsgálatban közel ötszáz bank adatait használták fel a világ minden tájáról. Statisztikai módszerekkel azt elemezték, hogy a Fitch által kiadott hosszú távú hitelképességi besorolás milyen kapcsolatban van az adott pénzügyi intézmény elsődleges tőkemegfelelési mutatójával. Ez utóbbiak kiszámításánál a ma érvényben lévő Bázel I. szabályozás irányelveit követték.
Eredményeik szerint nemhogy a magasabb ráta nem járt jobb hitelbesorolással, éppen ellenkezőleg: a korrelációval jellemzett kapcsolat enyhén negatív volt. Mindössze a legnagyobb nemzetközi bankcsoportok alkotta részmintánál találtak erős pozitív kapcsolatot.
Eredményeit a minősítő azzal magyarázta, hogy egy-egy intézmény stabilitását sokkal több faktor határozza meg, mint amennyit a tőkemegfelelési mutató kezel. Ilyen lehet például, ha az adott intézmény tulajdonosaitól komoly külső támogatásra számíthat, vagy ha az adott piacon a felügyeleti szervek működése, illetve egyéb prudenciális szabályok nagyobb valószínűséggel biztosítják a stabil működést. Hasonló hatással lehetnek bizonyos piaci erők is, hiszen egy jól kialakított stratégia szem előtt kell hogy tartsa a finanszírozási költségeket, amelyre alapvető hatással van a cég tőkehelyzete. A 10 milliárd dollárnál nagyobb saját tőkéjű bankok alkotta csoportban a Fitch szerint azért volt pozitív a kapcsolat a két mutató között, mert központjaik hasonló piaci és szabályozási körülmények között, a világ legstabilabb országaiban működnek, s az adott bankrendszerben döntő szerepet játszanak.
A minősítőcég megítélése szerint a Bázel II. szabályozás bevezetésével a két mérce közötti eltérés csökken ugyan, de továbbra is igen nagy marad. Ezt azzal indokolják, hogy az új rendszer sem kezeli a külső támogatás lehetőségét, s nem veszi figyelembe a bankok saját tőkéjének abszolút nagyságát, eltekint a hitelintézet tevékenységének földrajzi vagy ágazati differenciáltságától, s nem kezeli a cégvezetés minőségében vagy az egyes valuták kockázatában tetten érhető különbségeket sem. (VG)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.