BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ismét az Abigail az "első fecske"

November végétől szinte nem telik el úgy nap Budapesten, hogy ne rendeznének a város valamely pontján egy-egy műtárgy-, festmény- vagy könyvárverést. A festmények aukcionálásának hosszú sorát - akárcsak az őszi időszakban - most is az Abigail Galéria nyitja meg november 27-én a volt MOM Kultúrházban.

Továbbra is a hazai másodvonal festőinek népszerűsítését, valamint a szerényebb összegekből gazdálkodó gyűjtők igényeinek kielégítését tartja elsődleges céljának az Abigail Galéria. A Váci utcában található aukciósház 8. festményárverésének színvonalas kínálata azonban ezúttal bizonyos visszafogottságról árulkodik. A galéria tavaszi, illetve őszi anyagának összkikiáltási értéke (47,888 millió, illetve 52,656 millió forint) rendre magasabb volt a mostaninál (39,365 millió forint). A mérsékeltebb kínálatot feltehetőleg a galéria vezetőinek óvatossága eredményezte. Az őszi szezon hazai árveréseit általánosan jellemző mérsékelt kereslet ugyanis ezúttal körültekintő válogatásra ösztönözte az árverezőházakat. Az Abigail a maga részéről azzal kíván választ adni a némileg nyomott piaci hangulatra, hogy a jövő heti árverés gerincét jelentő, a II. világháborút követő időszakban keletkezett alkotásokat igencsak mérsékelt árról indítja. Míg az őszi anyagban 177 tétel kikiáltási ára haladta meg a százezer forintot, ezúttal ez a szám 120-ra csökkent. A kalapács alá kerülő tételek száma a legutóbbi 259 helyett 211.

Az Abigail 8. festményárverésén szereplő legjelentősebb művek élére egy Rippl-Rónai alkotás kívánkozik. Az árverés katalógusának címlapjára választott mű a mester Magyarországra történő visszatelepülésének korai időszakában, a 20. század első évtizedében készülhetett, induló ára 1,1 millió forint. A pasztellen látható táncos Isodora Duncan, a modern táncművészet egyik megújítója és legendás alakja, akit Rippl-Rónai egy a Hét című lapban megjelent felvétel alapján festhetett meg. A 20. századi klasszikusok nevéhez társítható alkotások sorába tartozik Hincz Gyula egy kivételesen szép tájképe (Balaton, 360 ezer forint), Fényes Adolf kései, mesebeli tájat ábrázoló védett képe (1,4 millió forint), valamint Vajda Júlia ugyancsak védett, Fej című kompozíciója is (480 ezer forint). A kiemelt érdekességek közül érdemes még említést tenni Ziffer Sándor nagybányai utcarészletéről (1,2 millió forint), valamint Liezen-Mayer Sándor Rákóczijáról (1,2 millió forint).

A korábbiakhoz hasonlóan az aukció súlypontja ezúttal is a nagybányai második generáció, a KÚT, valamint a szentendrei iskola kiemelkedő műveiből válogatott "fejezet". A Nagybányai Művésztelep második generációjából Ferenczy Valér, P. Kováts Ferenc és Börtsök Samu mellett Klein József nevét kell megemlítenünk. A KÚT csoportját Bene Géza mellett Klie Zoltán képviseli, míg a Szentendrei Iskola köréből Ilosvai Varga István, Bán Béla, Jeges Ernő, Mihátz Pál, Deli Antal alkotásai lehetnek a legnépszerűbbek.

A II. világháború utáni időszak alkotásait gyűjtők számára is akad néhány meglepetés a kínálatban. Marosán Gyula és Zemplényi Magda munkáinak szerepeltetése már hagyománynak tekinthető az Abigail anyagában. Kettejük életművéből most utóbbi képviselteti magát jelentősebb alkotásokkal. Ugyancsak figyelemre méltó Rafael Győző Viktor Színes formák című nagyméretű geometrikus kompozíciója (550 ezer forint), de a geometrikus absztrakciónál elidőzve érdemes kiemelni Konok Tamás egy 1997-es Kompozícióját (150 ezer forint).

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.