BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jubileumi árverés a Nagyházinál

A magyar műkereskedelem 1945 utáni történelmében ez idáig mindössze egy aukciósház mondhatta el magáról, hogy árverései számával elérte a bűvös százas határt. A BÁV külön sorszám alatt futó ezüst- és festményárveréseinek száma már jócskán túlhaladta ezt, ám az 1994-ban alapított Nagyházi Galéria esetében különösen tiszteletet parancsol, hogy a mindössze 9 éves fennállás után mostanra elérkezett a 100. árveréshez.

A Nagyházi Galéria neve mára nemcsak idehaza, de a környező országok műkincspiacain is fogalommá vált. A korábban a Járőr utcában, majd jelenlegi helyén, a Balaton utcában üzemelő galéria első árverését a Sotheby'szel karöltve rendezte meg 1994-ben. A műtárgyak szinte minden területén otthonosan mozgó tulajdonos, Nagyházi Csaba 1996-ben négy árverést rendezett, ám az idén ez a szám már nyolcra emelkedett. Bár a galéria aukcióinak színvonala - talán épp a gyorsítás okán - némiképp visszaesett, éves forgalma így sem sokkal marad el a Kieselbach és a Mű-Terem eredményei mögött.

A jubileumot két, egybekötött aukció rendezésével ünnepli a galéria. A kétnapos (kedden és szerdán sorra kerülő) festményárverést csütörtökön remek műtárgyaukció követi. A három estén kalapács alá kerülő mintegy 800 tételnyi anyag mind méretét, mind minőségét tekintve kiemelkedő.

A kétestés festményárverés kínálatát az első napon elsősorban a régi mesterek és a XIX. századi festmények, a második napon pedig a XX. századi klasszikusok alkotásai töltik ki. Előbbiek közül elsősorban a XVII. és XVIII. századi alkotások bőséges kínálata emelhető ki, melyek közül egy védett holland tájkép, Lucas van Uden jelzett műve indul a legmagasabb kikiáltási árról (12 millió forint). Az est másik súlypontját a XIX. század német, osztrák és nem utolsósorban magyar származású alkotóinak kiváló tájképei jelentik. A hazai mesterek közül elsősorban Mészöly Géza Pihenő a kútnál (3,4 millió forint) és Telepy Károly Piknikezők (2,6 millió forint) című alkotása emelkedik ki leginkább, míg a külföldi anyagból elsősorban Ludwig Hermann Holland kikötő vitorlásokkal (5,5 millió forint) című festménye tarthat igényt kiemelt érdeklődésre.

A második nap kvalitásairól Ripp-Rónai József öt pasztellképe árulkodik a legbeszédesebben. Minden valószínűség szerint a jeles művész lesz egyben az árverés legnagyobb favoritja is, hisz a kukoricás periódusban készült, Kaposvári cirkusz című festményének kikiáltási ára 24 millió forint. Ugyancsak több jelentős munkával szerepel Aba-Novák Vilmos, Iványi-Grünwald Béla, Mednyánszky László, Frank Frigyes, Orbán Dezső, Rudnay Gyula, Szőnyi István, Vaszary János is. A nagy nevek mellett egyéb érdekességek is akadnak majd a második este kínálatában. Ilyen lehet például Elkén László, ismertebb nevén Lucien Hervé egy csendélete (kikiáltási ára 550 ezer forint).

A harmadik nap műtárgyárverésének tételei közt lényegében a ház összes, árverésen előforduló műtárgytípusa szerepel majd. A néprajzi tárgyaktól a fajanszokon és porcelánokon, dísztárgyakon - például órákon - át a bútorokig és szőnyegekig terjedő kínálatban igazi ritkaságok, remek kvalitású tárgyak kerülnek majd kalapács alá. Csütörtök este a mintegy ötven tételből álló órakollekció mellett talán néhány izgalmas bútor és ritka fajanszedény lehet majd a legkelendőbb.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.